Gününü Bilgisayar Başında Geçirenler İçin Sağlık Tavsiyeleri

Eğer mesleğiniz gereği bilgisayar başında sıkça vakit geçiriyorsanız veyahut sıkı bir oyuncuysanız size  sağlık açısından bazı tavsiyelerimiz var.

Öncelikle tüm gün bilgisayar başında vakit geçiren kişiler genellikle pek spor yapmazlar. Dışarıya çıkıp spor yapamıyorsanız bile gece yatmadan önce şöyle bir yarım saat kadar mekik, şınav çekmeniz oldukça fayda sağlayacaktır. Hatta on dakika bile bunu yapsanız vücudunuz için oldukça yararlı olacak. Fakat aç karnına yapmamaya özen gösterin. Çünkü spor aç karnına yapılmamalıdır.

Gözlerinizi Dinlendirin

Bilgisayar kullanırken yarım saatte bir gözlerinizi şöyle bir beş dakika dinlendirmenizde fayda var. Yarım saat yapamıyorsanız bile en azından bir saatte bir bilgisayarın başından kalkıp şöyle bir on dakika kendinize mola verin. Gözlerinizi biraz kapatın ve bir şey düşünmeyin. Bu özellikle beyninizi yoran bir işte çalışıyorsanız işe yarayan bir yöntem. Kendinizi toparlayıp işlerinize daha verimli bir şekilde devam etmenizi sağlıyor.

Doğru Oturuş

Uzun süreli bilgisayar kullanımı çeşitli sağlık problemlerine yer açabiliyor. Özellikle doğru oturmamadan kaynaklanan omurga problemleri, bel ağrıları baş belası olabiliyor. Doğru oturuş şekillerine örnek olarak aşağıdaki fotoğrafı bir incelemenizi tavsiye ederiz :

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere kişinin  bilgisayarı nasıl kullanması gerektiği, oturuş şeklinin nasıl olması gerektiği ayrıntılı bir şekilde ifade edilmiş. Yeşil tik işaretleri ile belirtilen şekil doğru bilgisayar kullanımını temsil ediyor. Dikkat ettiyseniz sadece oturuş konusunda dağil ayaklarınızın, boynunuzun, monitörünüzün nasıl durması gerektiği de belirtiliyor.

Bilekleriniz Havada Kalmamalı

Mouse kullanırken de dikkatli olmanız gerekiyor. Bilekleriniz havada kalmamalı, masadan destek almalıdır.Bunun için mousepad önerebiliriz. Mousepad sayesinde bileğiniz acımaz ve daha rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Uykunuzu Alın

Her insanın uyku ihtiyacı farklıdır. Kimisi günde 6 saat uyuyarak dinç kalabilirken kimisi 8 saat uyumadığında kendisini güne hazır hissedemez. Özellikle bilgisayarı çok kullanıyorsanız gözünüz normal bir insanın gözünden daha fazla yorulacak. Bu yüzden ekstra bir saat daha fazla uyumalısınız. Hatta mümkünse home office bir çalışma sisteminiz var ise kendinize gün içerisinde belli saatlerde bir saat kadar uyku programı belirleyin. Böylelikle gözleriniz dinç olacak ve yoğun bilgisayar çalışmalarınızda size yardımcı olacaktır.

Ekran Parlaklığını Düşürün ve Filtre Kullanın

Gözünüzü koruyabilmek için mavi ışığı engelleyen filtreleri kullanabilir, ekran parlaklığınızı da azaltabilirsiniz. Böylece gözünüzü zararlı ışınlara karşı koruyabilirsiniz.

Ekran Çözünürlüğünü Ayarlayın

Ekran çözünürlüğünüzü de en uygun şekle alın. Bundan kastımız ekran üzerindeki yazılar ne çok büyük ne de çok ufak olsun. Gözlerinizi çok ufak yazılar ile daha fazla yormayın ve aşırı büyük yazılar ile göz tembelliğine alıştırmayın.

Cevap bırakın