Bilgisayarın Ani Donmalarına Karşı Alınabilecek Tedbirler

Bilgisayarınız sık sık donuyorsa ve bu duruma bir çözüm bulmak istiyorsanız hazırladığımız yeni makalemizi mutlaka gözden geçirmenizi öneririz. Donma problemlerine karşı ne gibi önlemler alabileceğinizi detaylarıyla anlatıyoruz. 

Bilgisayarınızın donmasının pek çok nedeni olabilir. Çünkü donma sorunu ile sonuçlanan pek çok unsur vardır. Şimdi madde madde giderek sizdeki sorunu tespit etmeye ve çözmeye çalışalım:

Sorun Ne Zaman Meydana Geliyor?

Donmaların hangi zamanlarda meydana geldiğini analiz etmelisiniz. Bilgisayar ilk açılırken mi? Özel bir uygulamayı açarken mi? İnternette çok fazla sekme açtığınızda mı? Tesedüfen mi? İşte bunu bir test etmeniz ve ona göre sorununuzu çözme konusunda adım atmanız gerekiyor. Mesela sistem gereksinimlerini karşılayamadığınız bir oyun açtıysanız ve her seferinde donuyorsa bu gayet normal bir durum.

Windows Onarma ve Format İşlemleri 

Sorun işletim sisteminiz ile alakalı olabilir. Eğer bilgisayarınıza virüs girmişse veya farklı yazılımsal sorunlar meydana gelmişse donma problemleri oluşması oldukça doğal. Bu tarz durumlarda ilk olarak onarma, sorunun çözülmemesi halinde de format önermekteyiz.

BIOS Update 

Format sorununuzu çözmediyse BİOS sürüm kontrolü ve gerekli hallerde BIOS yükseltme işlemi işinize yarayabilir.  Fakat BIOS update çocuk oyuncağı değildir. Biraz zor bir işlem olup uzmanına yaptırmanızı öneririm.

Sıcaklık Ölçümü

Bilgisayarınızın sıcaklıkarını ölçün.  Tam yükte donanımlarınız kaç dereceleri görüyor? Donmalar özellikle GTA V gibi grafik açısından zorlayıcı oyunlarda mı meydana geliyor? Bunları bir analiz etmeniz gerekiyor. Normalin üstünde sıcaklıklar var ise soğutma sistemlerini gözden geçirmeniz, gerekli hallerde soğutma değişiklikleri sağlamanız gerekiyor.

Donanımlarınız Kaç Yıllık?

Her elektronik cihazın olduğu gibi bilgisayarların da belli bir kullanım süresi var. İçerisindeki her donanım belli bir aşamaya kadar çalışır. Örneğin içindeki fanların belli bir dönüş kapasitesi vardır. O kapasiteyi aştığında fan artık işlev göremez hale gelir. Yani bilgisayarınız çok eski ise donma sorunlarının olması normaldir. Bilgisayarlar uzun yılların ardından eskisine göre daha yavaş çalışmaya başlayacaktır. Her ne kadar bakımları zamanında da yapsanız performans konusunda giderek düşer.   Tabii bunun istisnaları da mevcuttur. Şu an 2017’deyiz. Eğer 2010 yılından daha önce aldığınız bir bilgisayarı kullanıyorsanız ve donma sorunları oluyorsa bu son derece doğal. Bu tarz durumlarda upgrade veya komple sistem değişikliğini öneriyoruz.

 

 

Cevap bırakın