Klavyeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda bilgisayarların önemli ekipmanlarından biri olan klavyeler ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Klavye bilgisayarın önemli ekipmanlarından biridir. Bilgisayar üzerinde yazı yazmaya ve komutları kullanmaya yarayan klavyeler üzerinde harfler, rakamlar bulunur ve aynı zamanda işlemler konusunda kolaylık sağlayan ekstra tuşlara yer verilir.

Klavyelerde bulunan harf dizilim sırası belirli kriterlerere göre inşa edilmiş olup, klavye üzerindeki harfler, kullanıldığı ülkenin diline göre değişkenlik gösterir. Bizim ülkemizde en çok kullanılan klavye modeli Q olup, bu klavye esasen Türkçe’ye uygun harf sıralamasına sahip değildir. Türkiye’ye özgü olarak, Türkçe yazım hususunda en pratik klavye ise F klavyelerdir. F klavyeler özellikle son yıllarda ülkemizde yaygın olmaya başladı ve yakın zamanda Q klavyelerden daha fazla kullanılması bekleniyor.

Q klavyenin ülkemize yaygın olmasının nedeni ; Bilgisayarların Türkiye’ye ilk girdiği zamanlarda teknoloji yeterince gelişmediğinden harf dizilişleri değiştirilememesi ve bilgisayarlardaki klavyeler zaman içerisinde Q olarak yaygınlık kazanmasıdır.

Klavye bağlantısı

Klavyelerin bilgisayar ile bağlantısını yapmak çok kolaydır. Tak çalıştır mantığında çalışan klavyelerden bilgisayara bağlantı sağlamak için kendi ara kablolarını kullanıyorsunuz. Klavyenin bağlantısını bilgisayarın uygun girişine takarak gerçekleştiriyorsunuz. Bu bağlantı genellikle USB aracılığıyla yapılıyor.

Cevap bırakın