Drone Almak İsteyenlere Kötü Sürpriz

Hobi alanından tutun televizyon sektörüne ve hatta taşımacılığa kadar giren Drone teknolojileri son yıllarda çok hızlı bir yükseliş yakalamaya başladı. Birçok ünlü markanın bu alanda yeni ürünlerini pazara sunmasıyla beraber gelişen Drone teknolojisi, giderek büyüyen bir pazarında oluşturulmasına neden oldu. Fakat her ne kadar bu denli büyük oranda ilgi görüyor ve çok konuşuluyor olsa da Drone cihazları içinde belli bazı sorunlar yok değil. İlk olarak bilinçsiz kullanıcıların hava sahaları için oluşturduğu tehlike, bunun yanında kötü amaçlar için kullanılıyor olması gibi birçok detay Drone teknolojilerinin önüne geçen engeller olarak gösteriliyor. Bu gibi sorunların önüne geçmek için daha önce Drone kaydı sisteminin kullanıma girdiğini görmüştük. Tüm bunlardan sonra bu kez yeni teknoloji için özel bir fiyat değişikliği haberi geldi.

Drone Fiyatlarına Yeni Vergi

Daha önce alınan yasal kararlar da dahil olmak üzere birçok konuda Drone ürünleri için sınırlamalar geldiği haberleri gündem olmuştu. Şimdi ise yapılan fiyat düzenlemesinin öne çıkacağı düşünülüyor. Yeni fiyat düzenlemesine göreyse artık Drone cihazlarına da ÖTV gelecek. Bu şekilde üründen vergi alınması durumunda da satış fiyatlarının yükselmesi bekleniyor. Henüz resmi bir yasal düzenleme açıklanmadı fakat Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan bazı açıklamalar yeni vergi düzenini işaret etti.

Drone

Buna göre Drone satışı sırasında ÖTV ödemek gerekecek. Şu an sadece “ÖTV gelebilir” tarzında bir açıklama olduğunun net bir düzenlemenin henüz açıklanmadığını da belirtelim. Fakat eğer açıklamalar beklendiği gibi sonuçlanacak olursa bundan sonra Drone fiyatlarına ekstra bir zam söz konusu olacak.

Tabi ki farklı modellere göre farklı bir vergi sistemi uygulanacak mı? Yoksa doğrudan fiyat üzerinden bir vergi sistemi mi gelecek? Tüm bunlar için resmi açıklamaları beklemek gerekecek. Şimdilik yapılan değerlendirmelere bakacak olursak artık iyi markaların Drone serilerini almak gerçekten zorlaşacak. Zaten yüksek olarak gösterilen fiyatların daha da artması satışlarda düşüşe neden olacaktır. Böyle bir karar alınırsa firmaların izleyeceği yolda merak konusu.

Cevap bırakın