Drone Üretirken İlham Alınan Canlılar

Bu içeriğimizde drone modelleri geliştirilirken hangi canlılardan nasıl ilham alındığıyla ilgili olarak bilgiler vereceğiz.

İnsanoğlu ürettiği pek çok teknolojide hayvanlardan ilham almıştır. Her canlının farklı bir yeteneği bulunmakta olup kimi ışık üretirken kimi havada uçabilmekte. Hayvanların sahip olduğu özellikler insanlar için büyük bir yol gösterici olmuştur. Drone cihazları da bu bağlamda hayvanlardan ilham alınarak geliştirilen teknolojilerdir.

Kuşlar

Kuşlar, insanların en fazla ilham aldığı canlılar olarak kabul edilmektedir. Yükseklerden uçabilme yeteneğine sahip olan kuşlar o kadar yeteneklidir ki uçarken mikro uyku yöntemiyle beyinlerini de dinlendirebilir. İşte tıpkı bu kuşlarda olduğu gibi drone cihazlarının da uzun süre havada sorunsuz bir şekilde kalabilmesi amaçlanmaktadır.  Aynı zamanda gece avcısı özelliğiyle bilinmekte olan baykuşlar, sessiz uçuş uzmanıdır. İşte insanlar da drone cihazlarında bu sessiz uçuş deneyiminden esinlenmeye çalışmıştır. Neredeyse hiç ses çıkarmadan uçmayı başarabilen baykuşlardan yararlanılarak sessiz uçuş teknolojisi geliştirilebilmesi için çalışmalar yürütülmektedir.

Sinekler

Uçan canlılardan bir diğeri olan sinekler, insanların yaptığı pek çok araştırmada ilham kaynağı olmuştur. Drone cihazlarının hasar görmeleri halinde de uçmaya devam edebilmesi hususunda sineklerden ilham alınmıştır. Sinekler bir kanadı hasarlı olsa bile uçabilir. İşte drone cihazlarının da bu şekilde çalışabilmesi tasarlanmaya çalışıldı.

Böcekler

Drone cihazları üretilirken böceklerden de ilham alındı. Böceklerin yere düşerken sergilemiş olduğu çeviklik, drone cihazlarının daha fazla geliştirilmesi için ilham kaynağı oldu. Örneğin çomak böceğinde kanat bulunmamasına rağmen yüksek bir yerden aşağıya doğru düşmekte iken havada kendini düzeltme yeteneğine sahiptir. Böcekler düşmekte iken bacak hareketlerini hava akımına göre başarılı bir şekilde ayarlamaktadır. Bu da drone cihazlarının inişlerinin güvenli olması için ilham alınan önemli fonksiyonlardan biridir.

Arılar

Sert rüzgarlar uçan canlılar için en önemli sıkıntılardan biridir. Hava akımı sert olduğunda arılar bundan etkilenmeden uçabilmektedir. Şiddetli rüzgara sahip havalarda bile arıların sorunsuz olarak uçabilmesi drone teknolojileri için bir ilham kaynağı olmuştur.  Arılar sert rüzgarlara karşı kanat çırpma, frekans ve simetrilerini değiştirerek mukavemet kazanmakta olup, arıların bu tekniği drone cihazlarına uygulanmakta ve türbülansa girmeleri halinde uçmaya devam etmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır.

Cevap bırakın