DSL Bağlantısı Sorununu Çözme Yöntemi

Yeni yazımızda DSL bağlantısı olmaması probleminin nasıl çözülebileceği konusuna detaylı olarak değiniyoruz.

DSL bağlantısının olmaması sorunu internet keyfini bozan en önemli etkenlerden biri olarak dikkat çekiyor. Bu sorunun çözümü için dikkat edilmesi gereken hususlara değinelim. Genellikle bir anda ortaya çıkan bu hata öncesinde size pek bir sinyal vermez. Dolayısıyla sinir bozucu olabilen bu hatayı çözebilmek için uygulayabileceğiniz çözüm yöntemleri bulunmakta olup yapılması gereken ilk iş bağlantı kablolarını kontrol etmektir.

Bağlantı kablolarının kontrolü

DSL bağlantısının doğru olup olmadığını kontrol etmek için yapılması gereken şey modemin bağlantılarını test etmektir. Telefon hattınız üzerinden çalışan ve modeme bağlı olan tüm kabloların doğru takılı olup olmadığını kontrol edin. Kablolardan bazıları gevşemiş olabilir. Eğer kablolarda tamir gerektiren bir kopma mevcutsa , kablolar gözle görülür bir zedelenme aldıysa sorununuzun çözümü için kablo değişikliği veyahut fiziksel tamir gerekecektir.

Modem resetlenmesi

DSL kablolarında bir sıkıntı yoksa ikinci aşama olarak modem resetlemesi yapmanızı öneriyoruz. Bazen modemi kapatıp, beş saniye kadar bekleyip tekrar açmak sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilmektir. Benzer durum bilgisayar ve internetle alakalı pek çok problem için de geçerlidir.

Windows Sorun Giderici

Eski Windows çözüm merkezi her ne kadar etkisiz kalsada günümüzde güncel ve modern Windows 10 işletim sisteminde DSL bağlantısı problemini yazılımsal olarak çözebilecek nitelikte olan Windows Sorun Giderici aracı bulunmaktadır. Bu aracı Ayarlar sayfası üzerinden açabilir, Ağ Sorunlarını Bul ve Onar araması yaparak çalıştırabilirsiniz. Eğer işletim sisteminden kaynaklı bir problem yaşıyorsanız bu şekilde çözebilirsiniz.

Sabit telefon kontrolü

DSL bağlantısı telefon hattı üzerinden bakır tellerle dolu kablolar ile gelmekte olup DSL bağlantısı olmaması sorununa bu hattın neden olup olmadığını kontrol etmek amacıyla hattı sabit bir telefona bağlayıp çevir sesinin kalitesini kontrol ediniz. Eğer parazitlenme varsa sorun servis sağlayıcıdan kaynaklanıyor olabilir.

Servis sağlayıcı

Yukarıdaki yöntemler sizi sonuca ulaştırmadıysa servis sağlayıcınız olan şirketin müşteri temsilcisinden destek almanızda yarar bulunuyor. Bazen dışarıdan yapılan bir müdahale sorunun saatler içerisinde hallolmasını sağlayabiliyor.

Cevap bırakın