DUBAİ’DE GÜVENLİK ROBOT POLİSLERE DEVREDİLİYOR

Dubai polis departmanlarının açıklamasına bakıldığında , Dubai sokaklarını koruma altına alacak robocopların görev tarihleri belli oldu. Dubai’nin ilk polis robotları Mayıs ayında göreve başlıyor.Gerçekleştirme aşamasına çok yakın olan bu uygulamanın beklentisinde 2030 yılı itibariyle polislerin yükünün %25 ‘ini robocoplara devredileceği konuşulmakta.

Dubai bu çalışmasıyla bir ilke de imza atıyor.Dünyada şehir güvenliğini robotlara emanet ilk şehir olarak adını yazdırıyor.

     Robocopların ilk görev yerleri neresi?

Robocopların ilk görevleri Abu Dabi sokakları olacak.Robocoplar Abu Dabi sokaklarında güvenliği sağlamak amacıyla her yerinde bulunacaklar.Proje uygulanmaya başladığı andan itibaren o çevrede bulunan insanlar herhangi bir sorun esnasında robocopların yardımıyla sorunlarına çözüm bulmaya çalışacaklar.Robocoplar yaşanacak hırsızlık,taciz,çatışma gibi birçok şikayette halk ile polis teşkilatının arasında bir köprü olacak.

Peki bu nasıl gerçekleşecek?

Tasarlanan robotlarda interaktif bir ekran ve mikrofon bulunmakta.Bu ekran ve mikrofon ile bağlantıda bulundukları çağrı merkezi aracılığıyla insanlarla iletişim kurabilecekler.İnsanlar maruz kaldıkları herhangi bir sorunda robotların desteğiyle sesli biçimde polis merkezine iletecek.İletilen sorun dahilinde polisler durumu analiz ederek en kısa sürede müdahalesini gerçekleştirecek.

Bu uygulama başladığında Dubai’nin polis yükünün azalacağı ve insanlara daha huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı sunulacağı öngörülüyor.Aynı zamanda halkın robocoplara uyum sağlayabilme süreci ve yaşanılacak sorun anında olayın nasıl bir yol izleyeceği de merak konusu.

ROBOT POLİSLER BİRÇOK DİL KONUŞABİLECEK

Robocoplar  Dubai’nin turistik yerlerinde de olacaklar.Bu duruma göre robot polislerinin dünyanın her yerinden gelen insanlarla iletişim kurması gerek.Bu da düşünülmüş ve robot polisler birçok dili konuşabilecek şekilde tasarlanmış.Bu sayede insanlarla iletişim kurabilmesi daha rahat ve daha hızlı olacak.

ROBOCOPLAR TAM NOT ALDIKLARINDA NE OLACAK?

Dubai’nin bu uygulaması iyi sonuçlar üretirse dünya üzerinde yeni bir robocop akımının oluşacağının işaretini verecek gibi duruyor.Eğer beklentiler olumlu yönde olursa robocopların geliştirme aşamasına gidileceği düşünülüyor fakat geliştirmenin hangi açıdan olacağı henüz bilinmiyor.

Dubai ,Mayıs ayında polis robotları göreve başlattığında  gerçek hayata robotları da dahil ederek geleceğin teknolojik şekillenmesi adına önemli bir adım atmış oldu.

 

Cevap bırakın