Ekran Altı Parmak İzi Sensörünün Çalışma Prensibi

Yeni yazımızda ekran altı parmak izi sensörünün çalışma prensibi ile ilgili detaylara yer veriyoruz.


Akıllı telefon teknolojileri hususunda bir hayli popüler hale gelen ekran altı parmak isi sensörü kullanıcıların cihaza çok daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Geride bıraktığımız son birkaç yıl içerisinde üreticiler fiziksel parmak izi sensörünü kaldırdı ve ekran altı parmak izi sensörüne yöneldi. Bu yönelme ile beraber kullanıcılar parmaklarını ekranın belirli bir alanına koyduğu zaman parmak izi kolayca taranabiliyor.


Parmak izi sensörü hem fiziksel kullanım hem de ekran altı kullanımı hususunda hemen hemen aynı işlevi sunmaktadır. Parmak izi sensörlerinin tarama alanı ufaktır ve el terli durumda ise parmak izini algılamayıp hata verebilir ve hatta birden fazla olan denemelerde cihaz kitlenebilir. Bu gibi durumlarda ise şifreli giriş kullanıcının imdadına koşmaktadır. Optik tarayıcılar parmağa parlak bir ışık yansıtmakta olup ekranın altında bulunan sensör parmak izinin görüntüsünü alır ve verileri eşleştirir. Eğer eşleşme olumlu ise de kilit açılmış olur.


Parmak izi sensörü hususunda ultrasonic tarayıcılar yöntemi de bulunmakta olup bu yöntem fiziksel tarayıcılarla yarışabilecek kadar güvenli kabul edilmektedir. Parmak izinin üç boyutlu görüntünün yakalanabilmesi amacıyla ışık yerine ultrasonic ses dalgaları kullanmaktadır ve böylece yukarıda bahsettiğimiz yönteme nazaran biraz daha güvenli olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Üç boyutlu bir iz söz konusu olduğu için taklit etmek son derece güçtür. Aynı zamanda ellerinizin ıslak veyahut kirli olması durumunda da yine daha iyi sonuç vermektedir.


Ekran altı sensörler üreticilerin izinsiz girişleri engelleyebilmek için kullandığı en güncel ve popüler teknolojilerden biri olup bu hususta teknoloji hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır.

Cevap bırakın