Elektromanyetik Dalga Hakkında Bilgiler

Bu içeriğimizde elektromanyetik dalganın ne olduğuna değiniyor, hakkında bilgiler veriyoruz.

Elektromanyetik dalga, elektronik radyasyonun uzayda aldığı yolu tanımlamakta olup, pek çok farklı EMR formu bulunuyor. Elektromanyetik dalgalar kendi içerisinde x ışınları, gama ışınları, kızılötesi, mikrodalgalar, görünür ışık, ultraviyole ışık gibi alanlara ayrılmaktadır.

Elektromanyetik dalgaların tepe ve çukur noktaları bulunmakta olup, çukur ve tepe noktaları arasındaki uzaklığa dalga boyu denilmektedir. Dalga çeşitleri eşit olarak ışık hızında hareket etmektedir. Kısa dalga boyuna sahip olan dalgalar yüksek frekans kullanırken uzun dalga boyuna sahip olan dalgalar ise daha düşük frekans kullanmaktadır.

Elektromanyetik dalgaların sergilemiş olduğu davranışlar pek çok yönüyle sesin havada göstermiş olduğu davranışlar ile benzerlik taşır. Örnek olarak üzerinde delik olan bir bariyerin arkasından ışık yansıtıldığı zaman ekranda aydınlık ve karanlık şeritler oluşur. Buna girişim deseni denilmektedir.

Günümüzde teknolojinin yoğun gelişimi ile beraber elektromanyetik dalgalar hayatımızın hemen hemen her anında mevcuttur. Günümüzde televizyon, akıllı telefonlar, internet gibi çok yaygın olan teknolojiler radyo dalgalarının havada , uzayda veya optik kablolar üzerinde transismisyonu ile işlev görmektedirler.

Elektromanyetik dalgaların enerji miktarı arttığı zaman radyasyon, yaşayan hücrelere zarar verebilir. Yüksek seviyede maruz kalınması DNA yapısında değişikliklere ve dolayısıyla önemli hastalıklara sebep olabilir.

Cevap bırakın