Elektromanyetik Radyasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde elektromanyetik radyasyonun ne olduğuna, ne gibi tehlikeler oluşturabileceğine değiniyoruz. İşte detaylar…

Günlük hayatta kullanılan elektrikli aletler kolaylık sağlamayla beraber zarar da verebiliyor. Bilgisayar, mikrodalga fırın, cep telefonu, televizyon gibi elektronik aletlerin gün içerisinde radyasyonuna maruz kalıyoruz.

Elektromanyetik radyasyon herkes için tehlikeli olup, korunmak tamamen mümkün değildir ancak dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin evde elektrikli aletler kullanılmadığı zaman kapalı tutulmalı, fişten çıkarılmalıdır. Çünkü bu aletler kullanılmadığı süreçte bil fişte takılı kaldıkları için elektromanyetik radyasyon oluşturmaya devam edecektir.

Kişi özellikle yatak odasında uyumadan önce elektromanyetik radyasyona maruz kalmamak için telefonu kendisinden en az bir metre kadar uzak tutmalı, elektrikli aletleri fişte takılı bırakmamalı ve okuma lambası olarak floresan lambalar kullanılmamalıdır.

Her yaştan insanı etkileyen elektromanyetik radyasyon, üremeyi de olumsuz olarak etkilediğinden özellikle 16 yaşın altında olan çocukların cep telefonu ve diğer elektromanyetik eşyaları kullanmaları tehlikelidir. Hamilelik döneminde bayanların da dış etkilerden daha çabuk etkilendiği göz önüne alındığında elektromanyetik radyasyonun olumsuz etkilerinden sakınmaları gerekir. Uzmanlar hamileler için radyasyon ölçen kolye, bileklik , yüzükler ile ölçüm yapmalarını ve bu etkinin en az olduğu ortamlarda bulunmalarını tavsiye ediyor.

Cevap bırakın