Elektronik İmza Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda elektronik imza ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte detaylar…

Elektronik imza, farklı bir elektronik veriye dahil edilen ya da elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunmakta olup kimlik doğrulamak maksadıyla kullanılmakta olan elektronik veridir.

Kimlik doğrulama olarak bilinmekte olan kısım tasdiklemedir. Tasdikleme, imza sahibinin kimlik bilgilerini değil veriyi tasdikleme olarak algılanması gereken bir durumdur. Bu nedenle elektronik verinin elektronik imza olarak kabul edilebilmesi için imza sahibinin kimlik bilgilerini taşıması ve onaylaması gereklidir.

Elektronik veriyi onaylayan, ona doğrudan bağlı olan diğer elektronik veri imza sayılacaktır. Bilgisayarlarda yapılan tasdikleme işlemi ikiye ayrılıyor: Bunlar Varlık Tasdikleme ve Veri Tasdikleme şeklindedir. Veri Tasdikleme, bir verinin bütünlüğü, kaynağı ve doğruluğunun farklı bir verice tasdik edilmesi işlemi olup, varlık tasdikleme işlemiyse kullanıcının sisteme kabul edilebilmesi için kullanılan tasdikleme yöntemidir.

Kullanıcının elektronik imzasını kullanabilmek için e-imza PIN kodunu kullanması gerekir ve bu durum bir varlık tasdikidir. İnternet üzerinden yapılan finans işleminin tasdiklenmesi ise veri tasdiki olarak kabul edilmektedir. Tasdikleme yöntemlerinden veri tasdiki elektronik imza olup, güvenli elektronik imza olarak isimlendirilen tasdik yöntemi , AAA sistemiyle çalışan tasdikleme yöntemidir. AAA sistemleriyle çalışan tüm tekniklerin veri tasdiki veya elektronik imza olmayacağını kabul etmek gerekiyor. Bu kartlarla elektronik imza atılabildiği gibi aynı zamanda sisteme giriş yani varlık tasdiki olarak da kullanılabilir. Sadece varlık tasdikinin olduğu, evrakın üzerinde e-imza onaylama işleminin yapılmadığı durumlarda ise yapılan işlem elektronik imza kapsamına girmez. Elektronik imzalı olabilmesi için, elektronik imza ile bağlanan kişinin, evrak üzerinde e-imzalama işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Bu yapılırken sistem genellikle PIN soracaktır. E-imza şifresinin girilmesi ve klavyeden Enter tuşuna basılmasıyla beraber evrak e-imzalı hale gelecek ve tasdiki yapılmış olacaktır. 

Cevap bırakın