Evde Enerji Tasarrufunu Artırmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Enerjiyi dünya genelinde verimli kullanmanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Evde enerji verimliliğini artırmak için de uygulanabilecek yöntemler bulunuyor.

Ülkemiz enerji olarak dışa bağımlı olduğundan dolayı, enerji kaynaklarının büyük kısmını ithal etmektedir. Ülkemizin kişi başı enerji tüketiminin ise dünyadaki ortalama trende göre daha hızlı olarak arttığı bilinmektedir. Bu gibi durumlar göz önüne alındığında enerji kullanım verimliliğini artırmak daha da önem arz ediyor.

Evlerde enerji kullanım verimliliğini artırmak için uygulanabilecek bazı basit yöntemler bulunuyor. Bunlardan biri evde kullanılan su ısıtma cihazlarının ayarlarını değiştirmektir. Enerjiyi daha verimli kullanabilmek için 45 derecelik sıcaklık yeterlidir ancak günümüzde çoğu insan bu sıcaklığın daha üzerinde ayarlamalar yapmaktadır.

Yazın soğutma veya kışın ısıtma amacıyla kullanılan klimayı örneğin yazın 19 dereceye ayarlamak ciddi bir enerji israfına neden olacaktır. Klimanın yaz aylarında 22 – 24 derece gibi seviyelerde bırakılması enerji tüketiminin daha az olması açısından önemlidir. Kışın da yine aynı derecelerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Evinde doğalgazı olan insanların neredeyse yarısı kombisini 25 derece gibi yüksek derecelerde ayarlamakta ve evde tişört gibi ince giysilerle dolaşmaktadır. Oysa kombinin 22 derecede çalıştırılması tavsiye edilmektedir. Eğer evde çok üşüyen bir yaşlı bulunmuyor ise dereceyi fazla yükseltmek enerji israfı anlamına gelir. Aynı zamanda kişinin doğalgaz faturasının da kabarmasına yol açar.

Mikrodalga fırın kullanımı

Günümüzde mikrodalga fırın kullanımı global çapta yaygın olsada ülkemizde dünyaya göre daha az kullanım oranı söz konusudur. Ancak mikrodalga fırınların diğer fırınlara nazaran daha az enerji kullandığı bilinmekte olup, böylece mikrodalga fırın kullanmak kişinin enerji tasarrufu sağlaması açısından önem arz edecektir.

Yalıtım

Binada ısı yalıtımı olması enerji tasarrufu adına önemli katkılar sağlamaktadır. Yasaların zorunlu kıldığı minimum yalıtım malzemesinin kalınlığının da üzerinde kalınlık seçerek uzun vadede harcanan paradan fazlasını tasarruf edebilmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda kapı ve pencerelere de yalıtım sağlanarak tasarrufa gidilebilir. Bunun yanında evde kalorifer peteklerinin önünü açık tutarak evinizin verimli olarak ısınmasına imkan tanıyabilirsiniz.

Bulaşık makinesinde kurutma özelliğinin kullanılmaması

Günümüzde bulaşık makinelerinin pek çoğunda yıkamadan sonra kurutma özelliği bulunmaktadır ancak biz bu özelliğin kullanılmasını önermiyoruz çünkü yıkama işlemi bittikten sonra başlayan kurutma aşaması ciddi bir enerji israfına sebebiyet vermektedir. Bunun yerine yıkamanın bitmesinin ardından makinenin kapağı açılarak bir süre beklenmesi ile zaten bulaşıklar kısa süre içerisinde kurumaya başlayacaktır.

Çamaşır makinesinde tasarruf

Evinizde bulunan çamaşır makinesini kullanırken kapasitesinin çok altında yük ile çalıştırmamalısınız. Örneğin 10 kg kapasiteli bir çamaşır makineniz var ise 9 kg altında yükleme yapmayınız. Aynı zamanda çamaşırlarınız çok kirli değil ise yüksek sıcaklıkta yıkama yapmak yerine ılık sıcaklıkta yıkama ayarını kullanmak daha isabetli olacak ve enerji tasarrufu açısından katkı sağlayacaktır.

Cevap bırakın