Evdeki Elektronik Ürünleri “Akıllı” Hale Getirme İpucu

Bu yazımızda elektronik ev ürünlerini nasıl akıllı hale getirebileceğiniz ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Akıllı elektronik ürünlerin öne çıkan bazı özelleri bulunmaktadır. Örneğin lambaların kendi kendine açılması, televizyonun kendi kendine açılıp kapanması ve internete girmesi ve daha pek çok unsur daha! Elbette bunların hepsini olmasada bazılarını akıllı ibaresinin yer almadığı standart elektronik cihazlarda da yapabilirsiniz. Peki bu nasıl mümkün olacak?

Prize takılı olan ürünlere çeşitli otomasyon görevleri yükleyerek onları kendi istediğiniz gibi yönetebilme imkanınız bulunmaktadır. Her akıllı priz otomasyon görevlerine uyum sağlayabilmekte olup böylece elektrik akımının sabah sekizde otomatik olarak açılmasına ve beş dakika sonra kapanmasına yardımcı olabilir. Örneğin bunu yaptığınız zaman su ısıtıcınız mutfakta kendi kendine suyu ısıtmaya başlayacaktır. Aynı zamanda elektrik akımınızın gece saatlerinde kesilmesini sağlayarak siz uyurken televizyon ve diğer elektronik cihazlarınızın stand by modunda aktif olarak az da olsa elektrik harcamasını engelleyebilirsiniz.

Enerji kullanım takibi

Akıllı prizler hangi cihazın ne kadar elektrik tükettiğini dahi gösterebilmekte olup enerji tüketimlerini izleyebilmenize yardımcı olmaktadır. Bir ürün aniden daha fazla güç harcamaya başladığı zaman size bildirim sunan çeşitli prizler de bulunmaktadır.

Uzaktan kontrol

Eğer sabah geç uyanıyorsanız ve evden aceleyle çıkıyorsanız elektrik aksamı konusunda açık bir cihaz bırakıp bırakmadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Akıllı prizler uzaktan kontrol işlevi de sunmakta olup siz evde yokken onları uzaktan açıp kapatabilmenize imkan tanımaktadır.

Netice itibariyle sıradan elektronik ürünleri akıllı hale getirebilmek için akıllı prizlerden yararlanabilirsiniz . Akıllı prizler evinizdeki elektrik akımının kontrolü hususunda size son derece fayda sağlayacaktır.

Cevap bırakın