Exe Dosyası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni yazımızda Windows işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan Exe dosyalarına dair bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda Exe dosyalarını çok yaygın olarak görüyoruz. Açılımı Executable yani Çalıştırılabilir olan Exe, Windows işletim sisteminde bir uygulama veya program yükleyeceğiniz zaman gerekmekte olan bir dosya türüdür.

Uzantısı .exe olan Executable, Windows işletim sisteminde bir programı yükleyebilmek için gereken temel unsurdur. Açmak istediğiniz exe uzantılı dosyaya sağ tık yapıp aç butonuna tıklayarak veyahut Exe dosyasının üzerine çift tıklayarak dosyayı açabilirsiniz. Eğer exe dosyasının açılmadığına dair bir hata ile karşılaşmakta iseniz sol alt kısımda yer alan arama kısmına geliniz ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi yazınız. Ardından uygulamayı açıp ilk sırada yer almakta olan ; “HKEY_CLASSES_ROOT” adlı klasöre tıklayınız.

Varsayılan isimli bir dosya çıkacaka olup dosyanın üzerine sağ tıklayınız ve Değiştir butonuna tıklayınız. Değer verisi bölümüne de “%1″%*” yazınız. Sonrasında sol kısımda yer alan menü içerisinden exefile klasörüne çift tıklayınız. Ardından Shell klasörüne çift tıklayınız. Sonrasında Open klasörüne tıklayınca Varsayılan adlı dosya çıkacak olup, dosyanın üzerine sağ tık yapıp Değiştir butonuna tıklayın değer verisine Değer verisi kısmına; “%1″%*” yazarak cihazınızı yeniden başlatarak işleminizi sonlandırabilirsiniz. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve yardım taleplerinizi aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz.

Cevap bırakın