Facebook Kullananların Bilmesi Gereken Gizlilik İpuçları

Yeni yazımızda Facebook kullanıcılarının bilmesi gereken gizlilik ipuçlarına değiniyoruz. Bunlara dikkat!


Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya mercilerinden biri olan Facebook 2015 yılında Cambridge Analytica skandalıyla gündeme gelmişti. Kişisel bilgilerin üçüncü şahıslarla paylaşıldığı ortaya çıkan skandal ile eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Şu an Facebook’a olan güven epey azaldı ancak Facebook kullanmaya devam etmek istiyorsanız bazı gizlilik ayarlarını kullanarak kendinizi biraz daha ehemmiyete alabilmeniz mümkün. Çünkü Facebook üzerinde çok fazla gizlilik ayarı bulunuyor.


Platform üzerindeki bazı gizlilik ayarlarını değiştirerek daha güvenli bir deneyim yaşamak mümkün. Bunun için Facebook ile giriş yapılan uygulamaların denetimi son derece önem arz ediyor. Facebook ile giriş yapmış olduğunuz uygulamaları düzenlemenizi tavsiye ediyoruz. Güvenmediğiniz üçüncü parti uygulamalarına Facebook yetkisi vermemelisiniz.


Size gösterilen reklam konularını, reklam firmalarını düzenleyiniz. Reklam görmeniz için paylaşılan verileri de düzenleme imkanınız bulunmaktadır. Pek çok gizlilik ayarı arasında en dikkat edilmesi gereken husus reklam hususundaki paylaşım verilerinin düzenlenmesidir. Söz konusu veriler sizin reklamlar hususunda hangi izinleri verdiğinizle alakalı olup karşınıza ona göre reklamlar çıkacaktır. Facebook standart versiyonda kullanıcının verilerinden daha fazla yararlanmaktadır.


Yüz tanıma verilerine ayrıca dikkat edin!


Facebook üzerindeki veri ayarları hamlelerinin en önemli hususlarından biri yüz tanıma verilerinin toplanmasının kapatılmasıdır. Çünkü standart ayarlarda Facebook sizin yüzünüzü tanır ve kendi sisteminde depolar. Sizin yüz verilerinizle alakalı işlem yapıp paylaşımlarda bulunabilir. Dolayısıyla yüz tanıma ayarlarını tümüyle kapatmanız , Facebook ile herhangi bir yüz tanıma verisi paylaşımında bulunmamanız en iyi seçenek olacaktır.

Cevap bırakın