Facebook Yapay Zeka Çeviri Hizmeti

Henüz 33 yaşındaki Marc Zuckerberg ve arkadaşlarının başlattığı Facebook isimli popüler sosyal medya uygulaması 2007 yılından beri faaliyette. Bugünün sosyal medya devi ahline gelmiş olan Facebook yeni bir yapay zeka yazılımı geliştirdi. Bu yapay zeka teknolojisi şimdiye kadar çeviri yapan tüm yapay zeka yazılımlarından 9 kat daha hızlı olacak deniyor. Facebook yapay zeka henüz araştırılma aşamasında olsa da Facebook kullanıcıları ve teknoloji severler merakla konu hakkındaki bilgileri takip etmekteler.

Facebook ‘ u yapmış olduğu açıklamada şirket şu anda 45 dil için çeviri hizmetini sağlamaya başladı ancak yeni geliştirmiş oldukları yapay zeka ile kullanıcılar farklı dile çeviri seçeneğinde daha hızlanacaklar. Paylaşacakları farklı dil seçenekleri deneyimini 9 kat hızlı gerçekleştirecek olan Facebook kullanıcıları 45 dil için çeviri hizmetinden faydalanacaklar.

YAPAY ZEKA İLE FACEBOOK 9 KAT HIZLI TERCÜME YAPACAK

Açıklamanın devam eden kısmında Facebook mühendisleri ismi CNN olan bir bilgisayar yazılımı sayesinde insan beyin yapısına benzeyen yapay bir sinir ağı geliştirdiklerini bu yapının ise kelime odaklarını daha iyi çözdüğünü söylediler.

Bahsedilen bu yeni teknoloji ile farklı dillerdeki birbiri arasındaki tercümeler kellimeleri tek tek çevirmek yerine kelime öbeklerine odaklanıyor, anlamlarını kelimeöbeklerine odaklanarak anlamlarını kavrayan bu yazılım bu şekilde çeviri yapabiliyor. Şimdiye kadar olan tüm yazılımlardan 9 kat hızlı çevireceği söylenen bu yapay zeka yazılımı 45 dilde tercüme yapabiliyor.

FARKLI DİLLERİN BİRBİRİNİ ANLAMASI FACEBOOK İLE MÜMKÜN OLACAK

Dilerin birbiri arasında tercüme yapabilmesinin kıtalar arasındaki uzaklıktaki kişleri birbirlerine bağlama konusunda önemli bir adım olacağı söyleniyor. İletişimin ve iletişim esnasında doğru çeviri yapabilmenin tüm dünya genelindeki insanların birbirlerine bağlanmasında bu yeni teknoloji yapay zeka yazılımın önemli bir rol oynayacağı ön görülüyor. Bu teknoloji sayesinde Facebook kullanıcıları mesajlarını ve videolarını istedikleri her dilde paylaşabilecekler veya dilerlerse çeviriye açık tutacaklar. Herhangi bir dilde anlatmak istediğinizin  çevirisini isteyen biri olursa Facebook çevirisine bak diyebileceksiniz.

Şu an henüz araştırılma aşamasında olan bu yazılım Facebook üzerinde uygulanmış değil. Facebook kıtalar ve ülkeler arasındaki dil engelini ortadan kaldırıp durum bildirilerini farklı dilllerden paylaşılmasını mümkün kılacak.

Cevap bırakın