Firefox Gelişmiş İzleme Koruması Ayarları

Firefox işletim sisteminde daha fazla gizlilik için uygulayabileceğiniz bazı ayarlar var. Yazımızda bu ayarlara değiniyoruz.

İnternet tarayıcıları arasında gizlilik konusunu en fazla gündeme taşıyan, her fırsatta gizliliğe saygı duyduğunu ifade eden Mozilla, Firefox tarayıcısı için sıklıkla güncellemeler yayınlıyor. Özellikle Firefox 72 sürümü kullanıcıların gizlilik konusunda gelişmiş izleme koruması hususunda ayarlamalar yapmalarını sağlıyor.

Firefox 72 sürümünde gelişmiş izleme koruması Ayarlar > Seçenekler > Gizlilik ve Güvenlik olarak ayrılıyor. Kullanıcılar bu pencerelerden Standart, Sıkı ve Özel ayarlamalar yapabiliyorlar. Standart seçeneği seçildiği zaman sayfalar normal bir şekilde yükleniyor yani koruma performans eşit düzeyde tutuluyor. Yine de standart modda sosyal medya takipçileri, parmak izi toplayıcılar, kripto madencileri engelleniyor.

Sıkı seçeneği adı üzerinde korumanın daha güçlü olmasını sağlıyor. Ancak Sıkı özelliğini aktif ettiğiniz zaman web sayfalarında yer alan bazı özellikler çalışmıyor çünkü web tarayıcısındaki izleme koruması pek çok fonksiyonu devre dışı bıraktığı için bazı internet sitelerinin düzgün çalışmamasına neden oluyor. Öte yandan Özel başlığı seçildiğindeyse kullanıcılar tamamen kendi insiyatiflerine göre ayarlamalar yapabiliyorlar. Örneğin Özel başlığı ile kullanıcıların çerezlerin engellenebilmesini sağlıyor ancak farklı bir fonksiyon için izin verebiliyorlar.

Kullanıcılar eğer kendilerine göre tercihlerde bulunmak istiyorlarsa Özel seçeneğini seçerek, gizlilik konusu kendileri için önemli değilse Standart modu seçerek, vakitleri yoksa ve maksimum gizlilik istiyorlarsa, performans konusu kendileri için çok önemli değilse de Sıkı seçeneğini seçerek Firefox’u kullanabilir.

Cevap bırakın