Flash Belleğin Açılmaması Sorununun Çözümü

Yeni yazımızda flash bellek açılmama sorununun nasıl giderilebileceği hakkında bilgiler vereceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Kullanıcılar flash bellek kullanırken yazılım kaynaklı veya donanım kaynaklı sorunlarla karşılaşmaktadır. Flaş bellek açılmaması sorununa birden fazla unsur neden olabilir. Bazı USB yuvaları aşınmadan veya elektronik problemlerden dolayı bozulabilir ve bu nedenle flash belleğinizi takmış olduğunuz USB yuvasını kontrol etmeniz gerekebilir.

Kontrol ettiğinizde herhangi bir sorun bulunmuyorsa aygıt sürücülerine göz atmanızı öneriyoruz. Peki aygıt yöneticisinden nasıl kontrol edilir?

Başlat bölümüne tıklayıp arama çubuğuna gelin.

Arama bölümüne Denetim Masası yazıp, denetim masasına girdikten sonra Aygıt Yöneticisi bölümüne tıklayın. Daha sonrasında Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri bölümüne girip listede bulunan USB bileşik aygıtlarını sırasıyla güncelleyin.

Sürücüleri Güncelleştir bölümünde bulunan güncel sürücü yazılımının otomatik bir şekilde ara seçeneğine tıklayarak işleminizi hızlıca yapabilirsiniz.

Flash belleğiniz Bilgisayarım sekmesinde görülebiliyor fakat işlem yapamıyorsanız yazılım aracılığıyla sorunu çözmeyi deneyiniz. USB Format Tool isimli programı ücretsiz olarak indirip NTFS dosya formatıyla biçimlendirme yapabilirsiniz. Bunun yanında belleğinizi macOS işletim sisteminde de kullanacaksanız exFAT dosya formatıyla biçimlendirme uygulayabilirsiniz.

Başlat menüsüne tıklayıp komut satırını çalıştırın ve ardından çıkan pencereye x: /f komutunu (komutta yer alan x yerine Bilgisayarım’da gördüğünüz disk harfini yazmalısınız.) girin ve Enter tuşuna basın. Ardından Bilgisayarım sekmesinden flash belleğinizi biçimlendirebilirsiniz.

Eğer bu sürece kadar henüz sonuç almadıysanız flash belleğinizde fiziksel olarak bir sıkıntı olup olmadığını kontrol edin. Flash belleklerin uç kısımları zaman içerisinde yıpranabildiği için bozulabilir.  Flash belleği hareket ettirip kontrolünü sağlayın.

Cevap bırakın