Flutter Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda Flutter’in ne olduğuna, özelliklerine ve çeşitli avantajlarına değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Flutter, Google tarafından Dart programlama dili kullanılarak geliştirilen bir yazılım geliştirme kiti olup, günümüzde pek çok uygulamayı geliştirmek için yararlanılmakta olan bir araç olarak öne çıkmaktadır.

İlk olarak iOS, Android gibi mobil cihazlara tek kod yapısıyla uygulama geliştirmek için tasarlanmış olan Flutter, sonrasında web siteleri, masaüstü işletim sistemleri ve gömülü sistemler için de desteğini sürdürmüştür.

Tek kod yapısıyla birden fazla platforma uygulama geliştirmek gerek zamandan gerekse maliyetten tasarruf edilebileceği anlamına gelmektedir. Flutter’in önemi bu noktada ön plana çıkmaktadır.

Dart ile Flutter’in Ayrımı

Flutter ve Dart her ne kadar ayrılmaz ikili gibi gözüküyor olsada programlama dili tarafında yanlış bir anlaşılma söz konusu olabilmektedir. Flutter bir yazılım geliştirme kitidir ancak Dart programlama dilidir. İkisinin arasındaki temel ayrım budur.

Flutter widget olarak isimlendirilen yapılardan oluşmaktadır.  Widget içinde onlarca widget kullanılarak arayüz tasarlanması mümkün olup, kullanımı esnek olan widget’lar istenildiği gibi düzenlenebilir ve kod yazılabilir. Flutter’ın avantaj sağlayan fonksiyonlarından biri de budur.  Flutter’in öne çıkan dezavantajı ise fazla alan kaplıyor olmasıdır. Native programlama her ne kadar daha iyi  kabul edilsede Flutter hızlı kod geliştirme imkanı sunması ile bu açığı kapatmak istemektedir.

2D render motoru barındırmakta olan Flutter, engin widgetlar kullanarak çok sayıda platforma tek kod tabanında efektif uygulamalar gelşitirmeye imkan tanır ve önümüzdeki süreçte isminin daha da fazla duyulmasını bekliyoruz.

Cevap bırakın