Fraps Nedir Fonksiyonları Nelerdir?

Fraps’ın ne olduğunu ve ne gibi fonksiyonlarının bulunduğunu anlatıyoruz.

Fraps, oyunlarda FPS değerlerini gösteren kullanışlı programlardandır. Bilgisayarlarda Windows işletim sistemlerinde oyuncuların yaygın olarak kullandığı bir programdır.

Fraps FPS gösterme haricinde pek çok işe daha yarar. Mesela oyun içi ekran görüntüleri almanızı sağlar. Aynı zamanda oyunlarda video kaydı, ses  kaydı yapabilmenize olanak verir. Fraps ücretsiz bir programdır ve internet üzerinden kolaylıkla indirilebilir. Fraps’ı indirdikten sonra minimize olarak Windows başlangıcından itibaren de çalıştırabiliyorsunuz. Böylelikle her oyun açacağınızda önce Fraps’ı çalıştırmanız gerekmiyor. Fraps bilgisayar açılınca size sorun yaratmadan minimize olarak arka planda çalışıyor. Oyuna girdiğinizde de sol üst bölümde sarı renkte FPS ölçeğini gösteriyor. Uygulamanın çok pratik bir ayar ekranı bulunuyor. Ayar ekranından istediğiniz ayarlamaları kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Fraps Üzerinde Ekran Görüntüsü Almak

Bunun için oyundayken klavyenizden F10 tuşuna basın. C/Fraps/Screenshots kısmına resminiz kaydedilecek.

Fraps Üzerinde Video Kaydı Almak

Movies alanını açıp Videos Capture Hotkey kutucuğundan klavye tuşu atayın( Aşağıda görüntüsü var mesela aşağıda F9 atanmış). Oyundayken o klavye tuşuna bastığınızda video kaydı başlar. Video kaydını durdurmak için de tekrar aynı tuşa basmanız yeterli.

Cevap bırakın