FreeSync ve G-Sync Hakkında Bunlara Dikkat !

G-Sync ve FreeSync teknolojilerine dair bilinmesi gereken temel bilgilere değiniyoruz. İşte detaylar…

Günümüzde G-Sync, FreeSync gibi teknolojiler bulunuyor. Bu teknolojiler video oyunlarıyla ilişkili olup bir video oyununda hız açısından herhangi bir takılma olmadan ve görüntü yırtılmasına maruz kalmadan oyununuzu kolaylıkla oynamanıza yarıyor.

Video oyunlarında özellikle hareketli anlar sırasında cisim kenarlarında bir titreme meydana geliyor. Bu titreme sebebiyle oyuncu bir hayli rahatsız olabilir ve bunu gidermek için V-Sync teknolojisi vardır. V-Sync her ne kadar geçmişte problem çözmek için güzel bir araç olsada eski teknik ekran yenileme hızını sınırlandırdığından dolayı artık pek tercih edilmiyor. Onun yerine FreeSync, G-Sync gibi özellikler bulunuyor.

Yapılan son düzenlemelerle birlikte FreeSync destekli bir monitörde G-Sync özelliğini kullanmak mümkün. Ancak bunun için bazı şartlar oluşması gerekiyor. İki teknolojinin uyumlu çalışmasına Adaptive Sync denmekte. G-Sync ve FreeSync teknolojilerinin bir arada çalışabilmesi için monitörün gerekli desteği sunması gerekmekte.

FreeSync gibi teknolojiler, gerekli desteği sağlayan monitörünüzün paneli içerisinden kolayca açılabilmekte. Ancak bunun için mutlaka grafik kartınızın gerekli desteği sağlaması gerekir. Sonuçta FreeSync ve G-Sync teknolojileri destekli grafik kartı ve monitör arasında mekik dokuyup köprü görevi görür.

Cevap bırakın