Full HD ve HD Terimleri Ne Demek Ne Anlama Geliyor?

Full HD, HD gibi terimler günümüzde özellikle televizyon, bilgisayar, akıllı telefon gibi kategorilerde sıkça karşımıza çıkıyor. Full HD ve HD terimleri ekran çözünürlükleri ile alakalıdır.

HD terimi, High Definition ifadesinin Türkçe karşılığıdır. HD, 720P olarak da ifade edilmektedir. 720P denmesinin sebebi de ekran çözünürlüğü olarak 720×1280 pixel ekran çözünürlüğünü ifade etmektedir. 720 x 1280 piksel terimini bilgisayar alanından duymuşsunuzdur. Bilgisayarınızın monitörünün ekran çözünürlükleri arasında son sınır olarak 720 x 1280 yer alıyorsa monitörünüz HD destekliyor demektir.

Aralarında ne fark vardır?

Full HD ise 1920 x 1080p ekran çözünürlüğünü ifade eder. Yani bu HD’den daha net bir görüntü sunabildiği anlamına geliyor. HD’nin karşılığı 720 x 1280p iken Full HD’nin karşılığı 1920 x 1080p olduğundan Full HD > HD denilebilir. Bir videoyu HD izleyip daha sonra Full HD izlediğinizde Full HD izlediğiniz halini daha net bir şekilde hissedersiniz. Görüntü size hem net hem de daha canlı gelir. Bunun yanında oyunlarda görüntü hem netleşir hem de karakterimizin bakış açısı çözünürlük arttıkça daha çok yükselir. Haliyle Full HD oyun dünyasında da daha iyi bir terimdir.

Genel olarak Full HD insanlar tarafından daha çok tercih edildiği ve daha üst bir teknoloji olduğu için günümüzde Full HD televizyonlar, akıllı telefonlar ve monitörler, HD olanlara göre daha pahalıdır.

Cevap bırakın