Gigabyte M32UC Monitörü İnceleme

Bu içeriğimizde Gigabyte markasının M32UC isimli monitör modeline dair incelememizin detaylarına yer veriyoruz. İşte tüm detaylar…

Monitör kategorisinde de hamleler sergileyen Gigabyte markasının M32UC isimli monitör modeli, oyuncular için geliştirilen bir üründür. Monitörün sade bir tasarımı bulunmaktadır fakat dolu teknik özelliklere sahip olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Kavisli bir yapısı olan Gigabyte M32UC ürünü, sade ve şık bir tasarım yapısı sunuyor. Mati ve gri renklerin tercih edildiği ürünün ayağının bağlantı noktası kısmında desenler bulunmakta. Standlı olarak 7.8 kilogram, standsız olarak ise 5.5 kilogram ağırlığı bulunuyor. Ürünün 1500R kavis oranı yer alıyor. Ekranı 31.5 inç büyüklüğünde olup 4K çözünürlük değeri sunmaktadır.

Monitörde arka bölümde  2 adet HDMI 2.1, 1 adet DisplayPort 1.4, , 3 adet USB 3.2, 1 adet USB Upstream, 1 adet kulaklık girişi ve 1 adet USB Type C yer almaktadır. Üründe VA panel yapısı bulunmakta olup, ekran paneli kalite olarak IPS ekran panelinin doygunluğunu sunabiliyor. Diğer taraftan ekranın HDR400 desteğine sahip olması ve bunun yanı sıra 8-bit renk aralığı sunmasının da yine kalitenin yükselmesi noktasında etkili olduğunu belirtmek gerekiyor.

Monitörün 1 MS MPRT tepkime süresi bulunmakta olup yenileme hızı ise 144 Hz olarak belirlendi. Overclock yapılabilen bir monitör olarak ürün böylece yenileme hızını 160 Hz seviyesine kadar çıkarabilmenizi sağlamaktadır.

Her ne kadar oyun monitörü olsada internet üzerinde de vakit geçireceğiniz veya farklı işlerinizi de halledeceğinizden monitörde bulunan titreşimsiz ekran ve bunun yanı sıra düşük mavi ışık özelliği işinize yarayacaktır. Göz sağlığınızı korumak adına titreşimsiz ekran ve düşük mavi ışık özelliğini kullanmanızı öneririz.

Monitörün sahip olduğu güzel özelliklerden birisi de detaylı bir OSD menüsüne sahip olmasıdır. Bu sayede detaylı ayarlamalar yapabilmenize imkan tanıyor ancak Türkçe dil desteğinin maalesef bulunmadığını belirtelim.

Monitörün, oyuncular için avantaj oluşturabilecek olan bazı özellikleri bulunuyor. Bunlardan birinin ekranın köşe bölümünde geçirilen süreyi gösteren zamanlayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Zaman sayacı, crosshair, PIP / PBP, hareket bulanıklığını azaltma özelliği gibi fonksiyonları sunmaktadır. Monitör aynı zamanda görüntülerin çok karanlık olduğu bazı oyunlarda karanlık noktalarda hedefleri seçmeyi daha kolay bir hale getiriyor. Bunu siyah ekolayzır fonksiyonu aracılığıyla yapıyor ve aşırı siyah alanları daha net bir hale getiriyor.

Monitörün arka kısmında KVM tuşu bulunuyor. KVM tuşuna basıldığı zaman Type-C bağlantısı aracılığıyla birden fazla cihazı aynı anda kontrol edebilmeniz mümkün oluyor. Monitörün dahili hoparlörü bulunuyor. Maksimum 87.5 dB ses seviyesine çıkabiliyor. Böylece ek bir ses sistemine pek gerek duymuyor olacaksınız.

VA panel olmasına rağmen etkileyici bir renk doygunluğuna sahip olan ürünün gelişmiş OSD menüsü ve 160 Hz’ye çıkabilen yenileme hızının dikkat çekici bir husus olduğunu, genel itibariyle cihazın VA panel olmasına rağmen IPS paneli yakalayan renk doygunluğunun olduğunu ve OC özelliğinin de güzel bir artı sağladığını belirtmemiz gerekiyor.  

Ekranda bir aydınlatma olmaması, RGB seven oyuncular için bir eksiklik. Öte yandan monitör kavisli bir yapıda olduğundan sağa veya sola dönüş yapma şansınız yok. Yine de çok az kavisli üründe bu özelliğin bulunmakta olduğunun altını çizmek gerekmektedir.

Cevap bırakın