GoDaddy Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde GoDaddy platformuna ilişkin bilgiler veriyoruz. GoDaddy platformundan alan adı almak isteyenler veya sıklıkla ismini duyup ne olduğunu merak edenler için rehber bir makale hazırladık.


GoDaddy Nedir?


Uluslararası bir domain firması olan GoDaddy, internet sitesi açacaklar veyahut alan adı alıp yatırım yapma düşüncesinde olanlar için hizmet veren sağlayıcıdır. GoDaddy ülkemizde de aktif olarak kullanılmaktadır.


GoDaddy platformu 1997 yılında halka açık bir alan adı kayıt sitesi olarak kuruldu. Amerika merkezli bir şirket olup domainin yanı sıra host satışları da yapmaktadır. Şirket 4 Eylül 2019 tarihinde aldığı bir kararla CEO değişikliği yaptı ve CEO’luğunu Aman Bhutani üstlendi.


Domainleri GoDaddy veyahut benzeri sağlayıcılardan alıp yönetebilirsiniz. Alan adları sizin internet üzerindeki marka tescilinizdir. Her internet sitesinin belli bir ismi vardır. Mesela bizim internet sitemizde retekno.com alan adı kullanılmaktadır ve bu bizim binevi markamız, internet üzerindeki kişisel adresimizdir. Ancak domainleri tek seferde sonsuza kadar satın almanız söz konusu değildir.

Domainler genellikle 6 ay veyahut 1 yıllık sürelerle satın alınmaktadır. Şu an ülkemizdeki domain fiyatları ortalama 80 TL’dir. Bu ücret yıllık periyod için geçerli olup eğer bir yıllığına satın aldıysanız o yıl dolmadan domaini uzatmanız gerekir ki domain üzerindeki hakkınızı sürdürebilmeniz için bu şarttır. Aksi takitrde hakkınızı kaybeder ve domaini kullanamazsınız.

Mevcut yenileme süresi içerisinde yenilemezseniz süre bittiği zaman bir başkası domaini yenileyebilir. Dolayısıyla bu riski almamak gerekir.

Cevap bırakın