Google Fotoğraflar Güncellemesi Yayınlandı

Geçtiğimiz günlerde I/O 2017 konferansı düzenlenmiş ve konferansla beraber Google, birçok yeni teknoloji ürününü piyasaya çıkarmıştı. Google tarafından atılan bu adımla beraber merakla beklenen mobil teknolojiler ve yeni seri yazılımlar kendisini göstermişti. Konferans boyunca en çok konuşulan yeniliklerden birisi de Google Fotoğraflar uygulamasının güncellemesi olmuştu. Kullanıcıların çok daha iyi bir deneyim elde etmesini sağlayacak olan Google Fotoğraflar güncellemesi sonunda yayınlandı. Peki Google Fotoğraflar güncellemesiyle neler geldi?

Google Fotoğraflar Güncellemesiyle Gelen Tüm Yenilikler

Google Fotoğraflar güncellemesiyle beraber gelen ilk yenilik paylaşım özelliği. Artık fotoğraflarınızı sadece bu bölümde saklamak ya da Drive içerisine göndermek işlevleriyle sınırlı kalınmayacak. Buna ek olarak akıllı paylaşım özelliğini kullanabileceksiniz. Google bunun içinde bir yapay zeka sisteminde faydalanıyor. Öncelikle fotoğraf gönderme istatistikleriniz inceleniyor. Yapay zeka en çok fotoğraf gönderdiğiniz kullanıcıları tespit ederken, yeni fotoğrafları da bu kullanıcılara göndermeniz için önerilerde bulunabiliyor. Doğrudan mesaj gönderimi şeklinde yollanacak olan fotoğraflar yüz tanıma sistemiyle de kullanılabiliyor.

Google Fotoğraflar

Yüz tanıma sistemine daha detaylı bakalım. Paylaşım konusunda fotoğraflarda yer alan kişilerin ve sürekli paylaşımlarda bulunduğunuz kişilerin yüzü yeni yapay zeka sistemiyle beraber tanınabiliyor. Bu şekilde size fotoğrafı göndermek istediğiniz kullanıcılardan hariç önerilerde sunulabiliyor. Oldukça başarılı bir sistem olarak karşımıza çıkan yeni teknolojinin otomatik kullanılması da mümkün. Eğer bu seçeneği seçerseniz Google Fotoğraflar üzerinden çektiğiniz fotoğraflarda yer alan kişiler yüz tanımasına giriyor ve fotoğraflar bu kullanıcılara da otomatik olarak gönderiliyor. Fakat bu sistemin çok fazla tercih edilmeyeceğini düşünüyoruz.

Son olarak Google Fotoğraflar ile gönderi yaparken çok sık paylaşımlarda bulunduğunuz arkadaşlarınız, aileniz gibi yakınlarınızla grup kurma şansınızda bulunuyor. Bu şekilde kurduğunuz gruplarla beraber anlık fotoğraf paylaşımı, albüm oluşturma gibi ayrıcalıklara da sahip olabiliyorsunuz.

Tüm yenilikleriyle beraber en akıllı fotoğraf uygulamalarından birine dönüşeceği düşünülen Google uygulamasının yeni güncellemelerinin, hem iOS hem de Android işletim sistemi için yayınlanmaya başladığını da belirtelim. Bölge bölge yayınlanan güncelleme 1-2 hafta içerisinde tamamlanacak.

Cevap bırakın