Google Play Store Uygulamaları İçin Şok Haber

Google’ın mobil işletim sistemi Android için en önemli olan uygulamalardan biri, hatta servislerden biri Google Play Store uygulama mağazası. Google’ın resmi uygulama mağazası olan Google Play Store bildiğiniz gibi Android işletim sistemi içinde uygulamaların yayınlandığı platform olarak biliniyor. Tüm resmi uygulamaların yayınlandığı bölüm olarak da bildiğimiz Google Play Store haliyle uygulamalar içinde ilk kaynak. Fakat son ortaya çıkan bilgilere göre Google Play Store üzerinden yayınlanan uygulamalarda ciddi sorunlar var. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan açıklamada da bu durumun kanıtlandığını görmüştük. Öyle ki Google yaptığı açıklamada baz<ı uygulamaların casus yazılım içerdiklerini kabul etmiş ve uygulamaların kaldırıldığını açıklamıştı.

Google Play Store Uygulamalarında Nasıl Bir Sorun Var?

Bugün güvenlik şirketleri tarafından yapılan açıklamalarda ise Google Play Store üzerinde yaşanan sorunlar için yeni bir iddia daha ortaya çıktı. Aslında sorun Google Play Store sisteminde değil. Yaşanan sorunun uygulama temelli bir sorun olduğu ve hala sistem üzerinde bazı uygulamaların casusu yazılımlar içerdiği belirtiliyor. Google tarafından bu kez bir doğrulama gelmemiş olsa da güvenlik araştırmalarına göre mağaza içerisinde yer alan 4 bin uygulamada hala casus yazılım sorunu var.

Google Play Store

Uygulamaların adı açıklanmamış olsa da iddialara yer alan uygulamaların ses kaydı yapan casus yazılımları içerdiği belirtiliyor. Elbette Google’ın bu konuda özverili çalışmaları devam ediyor ve internet devinin sorunu çözmek için yeni kontrol sistemlerini uygulamaya dahil etmeye hazırlandığını biliyoruz. Fakat yine de araştırmalar gösteriyor ki söz konusu uygulama mağazasında da gerçekten ciddi bir güvenlik sorunu var.

Bunun kaynağı tabi ki uygulamalar. Google’ın benzeri sorunları çözmek içinde çalışmalar yaptığını biliyoruz. Yazımızda da belirttiğimiz gibi henüz çok kısa bir süre öncesine kadar uygulamaların Google tarafından bir kez daha gözden geçirildiğini görmüştük. Bu inceleme sonrasında birçok uygulama mağazadan casus yazılım içerdikleri gerekçesiyle kaldırılmıştı. Son haberlere bakacak olursak benzeri haberlerde gelmeye devam edebilir.

Cevap bırakın