Google Project Fi Nedir? Nasıl Kullanılacak?

Google internet dünyasının devi olduğu kadar, teknoloji dünyasının da devlerinden biri olmayı başardı. Son dönemde elde ettiği başarılarla beraber çok hızlı bir yükseliş yakalayan markanın, girişimleri de hızla artış göstermeye başladı. Son yıllarda özellikle Google’ın iletişim teknolojilerine doğru bir yönelim içerisine girdiğini görüyoruz. Google’ın bu alanda yaptığı yatırımların başında ise Google Project Fi teknolojisi geliyor.

Evrensel bir proje olarak duyurulan Google Project Fi iletişim konusunda, şimdiye kadar yapılmış en büyük yatırımlardan da biri olarak biliniyor. Peki nedir bu Google Project Fi teknolojisi. Hemen konunun detaylarına geçelim.

Google Project Fi Nedir?

Google Project Fi, teknoloji devinin mobil iletişim firmalarıyla yaptığı anlaşmaya ortaya çıkan bir proje olarak biliniyor. Google Project Fi sayesinde çekim sorunu ortadan kalkmış oluyor. Google doğrudan firmalarla anlaşarak çekim sorununu ortadan kaldırıyor. Şimdilik sadece Amerika içerisinde uygulanan proje kapsamında Google, kullanıcılara doğrudan kendi servis teknolojisini sunuyor. Tabi bu teknoloji mobil iletişim devleriyle de doğrudan bağlantılı bir teknoloji. Google bu servisini kullandığınız zaman ise çekim sorunu diye bir sorun kalmıyor.

Bulunduğunuz noktada hangi operatör daha iyi servis sağlıyorsa doğrudan ona geçiş yapılıyor ve sürekli bir çekim sağlanıyor. Şimdilik sadece Amerika’da geçerli olsa da kısa süre içerisinde birçok ülke de de desteği bulunması beklenen Google Project Fi teknolojisinin, Amerika’da uygulanışı hakkında da bilgiler bulunuyor.

Google Project Fi

 

T-Mobile olarak bilinen Amerika’nın en büyük operatörlerinden biri ile konu hakkında anlaşmaları bulunan Google’ın şu an için Amerika’da sunduğu servis karşılığında 20 dolar ücret aldığı belirtiliyor. Tabi ki bu ücretin ne kadar değişiklik gösterdiği konusunda bilgiler yok. Yani eğer ülkemizde gelecek olursa, böyle bir teknoloji için firmaların Google ile yapacakları anlaşmalar fiyatı belirleyecektir.

Fakat Google’ın bu projede de yaptığı açıklamalarda hep ucuz fiyatı ön plana koyduğunu da biliyoruz. Ülkemizde kullanıma girecek mi bilinmez ama kısa süre önce ortaya çıkan, Google Project Fi için geliştirilmiş Moto X4 akıllı telefonlarıyla beraber bu teknolojinin de yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz.

Cevap bırakın