Growth Hacking Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda Growth Hacking ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Firmaların pazarlama yöntemlerinden yararlanarak büyüme hedefi bulunmakta olup, Growth Hacking de bu amaç doğrultusunda hizmet veren bir pazarlama yöntemi olarak öne çıkıyor. Günümüzde Twitter gibi sosyal medya devleri de bu çalışmaları yapmaktadır.

Growth Hacking ile ilgili olarak en popüler tanım ise büyümeyi hacklemek olup, yöntemin küçük bütçelerle hayata geçirilmesi ve kısa bir süre içerisinde hedefe ulaşılabilmesi anlamına gelmektedir. Yani az maliyetle hızlıca büyümek amacıyla gerçekleştiği için büyümeyi hacklemek olarak kullanılmaktadır.

Pratik yolla büyümeyi hedeflemekte olan firmalar, belirli modeller üzerinden bunu uygulamakta olup, Growth Hacking nasıl yapılır sorusuna  ‘AARRR’ kodlaması cevap olarak gösterilebilir.

AAARR’nin açılımı:

  • Acquisition (Yeni kullanıcı kazanımı)
  • Referral (Referanslarla kullanıcı kazanma)
  • Revenue (Gelir elde etme)
  • Activation (Kullanıcıları aktifleştirme)
  • Retention (Kazanılan aktif kullanıcıları elde tutma)

Bu maddeler Growth Hacking yönteminin yol haritası olup, firmalar tarafından bu model, kendileri için nasıl kurgulayacaklarını planlayıp hayata geçirmeleri ile ilgilidir.  Şirketlerin hızlı büyümesini sağlayabilecek farklı teknikler bulunmakta olup, Growth Hacking’in ihtiyaç duyduğu üç temel teknik bulunmaktadır. Bunlar sosyal medya, reklam çalışmaları ve içerik pazarlamasıdır. Growth hackerlar, Growth Hacking’in yol haritasını çizen kişiler olup, veri analizi, içerik üretimi ve benzeri konularda uzmanlıkları bulunur.

Cevap bırakın