Güçlü Bir Alan Adı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi bir alan adı başırılı bir internet sitesi için olmazsa olmazdır. Yeni içeriğimizde iyi bir alan adına sahip olmak için hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğine değiniyoruz.


Anahtar Kelime Takıntısından Kurtulmak


Bir internet sitesi kurarken kişiler genellikle anahtar kelime odaklı düşünür. Örneğin bir haber sitesi kuracaksa domain içerisinde mutlaka haber kelimesinin geçmesini ister. Hatta bazıları haber kelimesi geçmezse Google News’e kabul edilmeyeceğine inanır. Oysa bunlar doğru değildir.

Çoğu zaman etkili olan bir alan adı farklı olan, akılda kalıcı alan adıdır. Kimi zamansa bunun bir kelime anlamının olması bile gerekmez. Mesela Google buna örnek olarak gösterilebilir. Dolayısıyla alan adı belirlerken sitenin sahip olduğu kategoriye ve anahtar kelimelere haddinden fazla özen göstermeyin.


Uzantı ile uyuma dikkat


Belirlediğiniz alan adının uzantı ile iyi bir uyum göstermesi gerekmektedir. Böylece hem göze hem de kulağa çok daha hoş gelecektir. Uzantılardan kastımız .com , .org , .net olup bunların üçünden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bulduğunuz marka kelime ile uzantıyı birleştirdiğinizde kulağınıza hoş geliyorsa iş bitmiştir.


Farklılık farklılık farklılık!


Alan adı belirlerken sitenize özgü olmasına, farklı bir hava katmasına dikkat edin. Hatta bu farklılığı uzantı tarafına da yansıtabilirsiniz. Mesela .net , .com gibi klasik uzantılar yerine pek kullanılmayan ancak gelecek vaadedebilecek farklı uzantı tiplerini de değerlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın