Guilty Gear Strive İncelemesi

Bu yazımızda Guilty Gear Strive video oyununa değiniyor, olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsediyoruz. İşte incelememize dair detaylar…

Dövüş oyunları arasında batıda az bilinsede kendisine ait büyük bir kemik kitlesi olan Guilty Gear için çıkan Guilty Gear Strive yapımının geliştiricisi ve dağıtıcısı Arc System Works olup, anime tarzı görsel tarzı ile diğer oyunlardan ayrılmaktadır. İki boyutlu ve üç boyutlu görselliği harmanlamakta olan yapım, karakter tasarımları konusunda da estetik, kendisine has bir tarz sunuyor.

Oyunda iki boyutlu alanlarda dövüşseniz de bu alanlar üç boyutlu görsellerle itinalı bir şekilde zenginleştirilmiş ve bu durum oyunun görsel sanat stilinin gayet tatminkar olmasını sağlıyor. Efektler konusunda da başarılı olan oyun, ışıklandırması ve etrafta patlayana efektleriyle dikkat çekiyor. Bu durum sade bir ekran seven oyuncular için ise bir dezavantaj olarak kabul edilebilir.  Oyunun PlayStation 4 tarafında ise efektlerin biraz daha sönük kaldığını, PlayStation 5 konsolunda farkın biraz daha hissedilebilir olduğunu belirtmek gerekiyor.

Performans tarafında sorunsuz gözüken oyun, yükleme süreleri olarak hem PS4 hem de PS5 konsolunda tatmin edebilecek seviyede. Çıkışında 15 karakter ile gelen oyun,  , I-No ve May (Totsugeki!) , Axl Low, Faust, Sold Badguy, Potemkin gibi eski yapımlardan hatırlanabilecek olan karakterlerin yanına iki yeni dövüşçü dahil ediyor.

Eski oyunlara nazaran daha iyi bir dövüş sistemi bulunan oyunda karakterinizi hızlı bir şekilde öğrenip dövüşlerde kolaylıkla kullanabilirsiniz.  Ancak özel kombolar ve çeşitli saldırıları uygulamayabilmek için iyice ustalaşmanız da gerekiyor.  Görev kısmında da başarılı olan oyun, çevrimiçi dövüşlerde yaşayabileceğiniz pek çok karşılaşma için sizi saldırıya hazırlar nitelikte.

Sahip olduğu müziklerle övgüyü hak eden yapım, metal türlerini seven kulaklara hitap ediyor. Müziklerde vokallere de yer verilmiş ve vokaller müziğin geri planda kalmasına izin vermeyecek tarzda. Oyun sizi hem müzikleriyle hem de atmosferiyle gaza getirecek türden olup, bu açıdan istenileni vermeyi başarıyor.

Oyunda bulunan çevrimiçi moddaki lobi sistemi iyi seviyede değil. Her ne kadar önceki beta sürümüne nazaran daha iyi hale getirilsede hala üzerinde uğraşılması gerekiyor gibi gözüküyor. Seviyenize göre özel bir odaya giriyorsunuz ve kendinize rakipler bulmakla uğraşıyorsunuz.  Yine de oyunun piyasada bulunan dövüş oyunları arasında en iyi çevrimiçi dövüş sistemini sunabildiğini belirtelim. Geliştirilen rollback netcode sisteminin bunda büyük etkisi bulunuyor. Lagsız, sorunsuz dövüşler yapabilmenize imkan tanıyor.  Dileyen oyuncular çevrimdşı modu, hikaye modunu da oynayabilir. Çevrimdışı modda bir bilgisayara veya aynı evde bulunan arkadaşlarınıza karşı oynayabilirsiniz. Oyundaki hikaye modu ise ortalama 4 saat sürmekte. Bir oturuşta oturup bitirebileceğiniz sürükleyici bir hikayesi de bulunuyor. Bu dövüş oyunlarında her zaman görülebilen bir durum değil.

İNCELEME PUANI : 10 / 9.1

Netice itibariyle dövüş oyunları arasında gerçekten de şans verilmesi gereken bir yapım. Hem çevrimiçi hem de hikaye modunu keyifle oynayabileceğiniz ender dövüş oyunlarından biridir. Playstation 4 ve 5 sürümlerini bir arada bulunduran Guilty Gear -STRIVE- paketi Playstation Store platformunda 429,00 TL’den satılmakta olup, PC sürümü ise Steam platformunda 92 TL’den satılmakta. Bu bağlamda PC platformu daha göze çarpıyor.

Cevap bırakın