Hard Disk Aracılığıyla RAM Performansını Arttırma

Yeni içeriğimizde hard disk kullanarak nasıl RAM performansını arttırabileceğinize değiniyoruz.


RAM donanımı bilgisayarın hızlı çalışması açısından oldukça önemli bir donanım ve kolayca upgrade yapılabiliyor. Ancak elbette anakart ve maddi durum buna elveriyorsa.


Bazı durularda SANAL RAM ile RAM seviyesini yükseltebilmek mümkün olabiliyor. Sanal RAM, bilgisayarın içerisinde yer alan esas donanımsal RAM ile aynı mantıkta çalışacak ve böylece bilgisayarda belli seviyede bir performans artışı yaşanmasını sağlayacaktır.
SANAL RAM oluşturmak için hafıza alanını kullanacaksınız. Bu yüzden hard disk donanımınızda yeterli alan olduğundan emin olunuz. Hazırsanız işleme koyulalım.


İlk olarak masaüstündeki Bilgisayarım simgesinin üzeine gelip farenizle sağ tıklayın ve Özellikler bölümünü açın. Oradan da Denetim Masası > Sistem alanına geçin. Daha sonra sistem penceresinde sol tarafta yer alan panelde bulunan Gelişmiş Sistem Ayarları’nı açın.


Ardından Gelişmiş isimli sekmeye geçin ve Performans altında yer alan Ayarlar’ı seçin. Performans Seçenekleri isminde bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede Gelişmiş sekmesini açın ve Değiştir butonuna tıklayın.


Karşınıza çıkacak olan sanal bellek ayarlarından Tüm Sürücüler İçin Disk Belleği Dosyası Boyutunu Otomatik Olarak Yönet yazılı kutudaki işareti kaldırın.


Artık sanal RAM şeklinde kullanmak istediğiniz sabit sürücüyü seçebilirsiniz. Sabit sürücü üzerinde özel boyut kullanmanız da mümkündür. Sürücü seçimini yapmanızın ardından Tamam ile onaylayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yaptığınız değişikliklerin kaydı gerçekleştirilecektir.


Cevap bırakın