HARVARD MARC ZUCKERBERG’ E ONUR NİŞANI VERDİ

Amerika Birleşik Devletleri ‘ nde  Massacchusetts  eyaletinde Harvard Üniversitesi 366. mezuniyet töreninde tanınmış genç bir isim vardı. Bu isim henüz okula başladığı sene kurmak için uğraş verdiği şu anda da milyonların kullandığı Facebook sosyal medya fenomeni kurucusu Mark Zuckerberg di. Facebook kurucusu henüz 33 yaşında olan Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi 366. Mezuniyet töreninde bir açılış konuşması yaptı. Bu açılış konuşması dünyanın pek çok ülkesinde yayınlandı.

Mark Zuckerberg henüz okulda birinci sınıfta iken ayrıldığı okulunda yaptığı konuşmada annesine seslenmesi ilgi çekiciydi.  Annesine seslenirken şöyle söyledi “ Anneciğim sana söylemiştim, okula geri dönüp mutlaka diploma alacağımı…”

ESKİ YURDUNDA CANLI YAYIN YAPTI

Marc Zuckerberg bu konuşması ile Harvard Üniversitesi dahilinde konuşma yapan en genç kişi ünvanını da aldı. 33 yaşındaki milyarder Marc Zuckerberg konuşmasını yağmurlu bir gökyüzünün altında yaptı ve onur derecesini alırken herkesi duygulandıran konuşmasını  gerçekleştirdi ve facebook kurucusuna hukuk doktorası verildi.  Konuşmasının içeriğinde aile fotoğrafı da yer alan Marc Zuckerberg Facebook konusunda sadece yeni bir alan ve iş fırsatı yaratmak değil herkese bir amaç edinmeleri için de fırsat verdiğini söyledi.  623 milyar dolar ile dünyanın en zengin beşinci kişisi olan 33 yaşındaki genç milyarder Facebook’ un kurgulanması ve açılışı için Harvard’ dan ayrılmıştı. Eşi Priscilla ile tanışmasının üniversitede başına gelen en iyi olay olduğunu söyleyen Zuckerberg beraber başlattıkları Facebook yurduna da dikkat çekti.

FACEBOOK SOSYAL MEDYA GELİŞİMİNE İLHAM VERDİ

Zamanımızın mücadelesinde otorite, tecrit edilme ve millyetçi güçlere karşılık özgürlük, açıklık ve küresel toplumsal beraberliklerin oluştuğuna dikkat çekti.  Harvard Üniversitesi ‘ nin 366. Mezuniyet töreninde onursal hukuk doktorası alan Zuckerberg eski yurt odasından Facebook canlı yayını yaptı. Kameraya bakarak eski bir tahta masa ve sandalyeye işaret ederek işte bu oturduğum yer tam burada küçük diz üstü bilgisayarım ile Facebook’ u burada programladım dedi.

Her gün 1.9 milyar kişinin giriş yaptığı Facebook başladığında henüz Instegram, Twitter ve Snapcaht yoktu. 2004 yılında Facebook ‘un piyasaya sürülmesiyle beraber birçok sosyal medya rakiplerine ilham oldu ve sosyal medya çılgınlığı başladı.

Cevap bırakın