HDD Almadan Önce Şunlara Dikkat Edin

HDD satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktaları açıklıyoruz.

HDD, bilgisayarın aslında en önemli donanımıdır. Çünkü dosyalarınızın hepsi HDD aygıtında depolanır. Haliyle sabit disk satın alırken kaliteli almaya özen gösterilmesi gerekir. Aksi taktirde dosyalarınızı kaybedebilmeniz mümkün.

Kalite

Özellikle marka konusu HDD alırken ön plana çıkıyor. Bazı markaların ürünleri çok daha uzun yıllar dayanıyor ve kolay kolay bozulmuyor. Bu yüzden tercihinizi yaparken kaliteli bir marka seçmeye çalışın. Mesela Saegate önerebileceğimiz bir marka. Kaliteli ürünler ortaya koyuyor. Gelir pastasının en büyük dilimi de yine bu markaya ait. Ürettiği ürünlerin fiyatları da diğer markalar ile karşılaştırıldığında hemen hemen aynı.

Boyut

Sabit disklerin boyutları da epey önemli. Bundan bir 10 yıl kadar önce piyasaya sürülen yeni sabit disklerin boyutları 80 GB civarıydı. Şimdi ise bazı AAA oyunlardan biri bile 80 GB boyutu aşabiliyor. Haliyle günümüzün ihtiyaçları çok daha farklı. İleriye dönük bir sabit disk almak istiyorsanız boyut olarak 1 TB ve üzeri HDD aygıtlarına bakmanızı öneririm.

RPM & Cache

RPM ve Cache gibi özellikler de yine  tercih yaparken önemlidir. RPM demek dönüş hızı demektir. Cache ise ön bellek anlamına gelmektedir. Bu iki özellik ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.

Cevap bırakın