Helikopterin İcadı Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda helikopteri kimin icat ettiğine değinecek, helikopterin icadı hakkında bilgiler vereceğiz.

Dikey iniş ve kalkış yapabilen döner kanatlara sahip hava taşıtı olan helikopter, ismini Yunancada Heliko Pteron kelimesinden almaktadır. Bu kelimenin Türkçe karşılığı “Hareket Eden Kanatlar” şeklindedir.

Her ne kadar helikopterin icadı İskoç gemi mühendisi William Deny ile anılıyor olsada helikopterin icadıyla ilgili sanat ve bilim tarihinin ünlü isimlerinden biri olan Leonardo Da Vinci’nin de benzer çizimler yaptığı, pervane yardımıyla uçan hava taşıtı hakkında çalışmalar yaptığı ortaya çıkarılmıştır. Helikopterin mucidi olarak ise, dikey uçuş sağlayan ilk helikopter planlarını 6 Ocak 1905 tarihinde çizen E.R. Mumford kabul ediliyor.

Mumford, her ne kadar helikopter çizimini kağıt üzerinde yapmış olsada planlarını hayata geçirmesi için uzun bir süre beklemesi gerekmişti. Helikopterle ilgili yapılan ilk denemelerde motorların kısıtlı verim üretmesinden dolayı motorlardan istenen verim alınamadı. Helikopterin gökyüzündeki hakimiyeti için ise 10 yıldan fazla beklenmek zorunda kalındı. İlk helikopter üretimini ise İskoçyalı gemi yapımcısı William Deny and Brothers gerçekleştirmişti. Yapılan ilk helikopter tasarımında helikopterin alt adet pervanesi bulunmakta iken 1911’de denemede bambu iskelete monte edildi ve 45 beygir gücünde motor ile yapıldı. Bambunun hafif olmasına rağmen hava taşıtında kullanılması için gereken dayanıklılığa sahip olmadığına karar veren William Deny, gövde yapımı için metal kullanılması gerektiğini farkederek, metal iskelet helikopterlerin ağırlığını artırsa bile zaman içerisinde yaptığı denemelerde helikopterin üç metre kadar yerden yükselmesini sağlayabildi. Ancak elbette bu yeterli değildi.

Helikopter konusunda çalışmalar yapan ve büyük idealler içerisinde bulunan Igor Sikorsky de 1908 yılında Paris’e giderek helikopterler hakkında daha fazla şey öğrendi ve Rusya’ya döndükten sonra yerden havalanamayan helikopter yaptı. İkinci yaptığı helikopter havalansada pilotsuz hali ile havalandı ve Sikorsky böylece helikopter çalışmalarından vazgeçerek sabit kanatlı uçak alanına yöneldi.

Helikopter ile ilgilenen isimlerden bir diğeri Thomas Edison olup, helikopterde elektrik gücünden yararlanmayı amaçlıyordu. Maurice Leger tarafından iki pervaneli helikopter 20. Yüzyılın başında yapıldıysa da yapılan helikopter havalanamayıp yerde kaldı. Fransız Breguet ise 1907’de dikdörtgen biçimindeki helikopter ile 4.5 metre yükseldi ve 22 metre kadar uçmayı başardı.

Cevap bırakın