HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni içeriğimizde HES kodunun ne olduğuna, nasıl alınabileceğine ve nerelerde geçerli olduğuna değiniyoruz. İşte detaylar…

Korona virüsü sebebiyle Hayat Eve Sığar isimli, kısaltması HES olan bir servis sunulmuştu. HES kodu, hayat eve sığar projesi kapsamında ulaşım veya devlet dairelerinin ziyaret edilmesi gibi durumlarda kişilerde Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk olup olmadığını paylaşan bir koddur. Dolayısıyla günümüzde bir vatandaşın devlet dairelerindeki ve diğer pek çok kurumdaki işlemlerinizi yapabilmesi için artık gerekli olup virüsün daha fazla yayılmasını önleme amacını taşır.

HES kodunu edinmek için ilk olarak Hayat Eve Sığar ugyulamasını mobil cihazlar üzerinden edinmeniz gerekiyor.

Hayat Eve Sığar uygulamasını açıp HES Kodu İşlemleri bölümüne girin ve çıkan ekranda HES Kodu Oluştur butonuna tıklayın. Böylece HES kodunuz oluşacaktır.

Diğer HES Kodu Alma Yöntemi

Eğer Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmak istemiyorsanız o halde SMS ile HES kodu alabilirsiniz. Bunun için HES yazıp boşluk bırakıp TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazıp 2023’e SMS gönderiniz.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma Yöntemi

Resmi işlemlerle alakalı pek çok işi günümüzde E-Devlet platformu üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz. E-Devlet sistemi üzerinden HES Kodu üretebilmek için ilk olarak E-Devlet’ı açıp HES Kodu Üretme ve Listeleme seçeneğini seçiniz ve çıkan ekrandan Yeni HES Kodu butonuna tıklayıp HES kodunuzu alınız.

Cevap bırakın