Hi-Fi Ses Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda Hi-Fi ses sistemine ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Hi-Fi kelimesinin kelime anlamı High Fidelity olup, yüksek sadakat anlamına gelmektedir. Bu özellik, normal sistemleri göre hata payı en aza indirilmiş olan sistemler için kullanılmakta olup, ev kullanımlarına uygun olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir.

Müzisyenler müziği içerisinde bulundukları ortamın akustik özelliklerine göre hissetmektedir. Bu durum bazı notaların uzun süre duyulurken bazı notaların ise kulakta çok kısa duyulmasına neden olur. Müzik ritmi buna göre ayarlanır.

Farklı sayılarda ve farklı yerlere yerleştirilen mikrofonlar sesi yansıma dolayısıyla aldığından dinleyici sesi farklı zamanlarda algılamaktadır. Günümüzde analog olarak kaydedilmekte olan seslerin yerine elektriksel enerjinin gerçeğe en yakın olanı kullanılmaktadır. Gelen sinyaller süzgeçten gerilip kayıt cihazının en doğru tonu yakalaması için yardımcı olur. Çoğu ev ortamında müzik orjinali kadar yüksek seste dinlenememektedir. Bu durumun birinci nedeni diğer insanların rahatsız olmasıdır. Hi-Fi sistemlerde ses farklılıkları birbirine yaklaştırılır ve dinleyicinin tüm sesleri ses çok açık değilken de duyabilmesine imkan tanınır. Burada öne çıkan husus kaydedilen seslerin ayrı ayrı sıkıştırılma işlemine tabi tutulması olup, bir kullanıcının müzik sistemi alırken dinleme koşullarıyla ilgili araştırma yapması gerekir.

Müzik sistemi test edilirken gürültüsüz bir ortam tercih edilmeli ve müzik sisteminin dışında bir hoparlör bulunmayan bir ortamdan yana tercihte bulunulmalıdır. Çünkü diğer hoparlörler gelen sesi yansıtacağı için gürültü kirliliği söz konusu olacaktır.

Cevap bırakın