Hibrit Motor Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni yazımızda hibrit motor teknolojisine dair bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte hibrit motora dair ayrıntılar…

Hibritler kısmen veya tamamen elektrikle güçlendirilebilen, içten yanmalı motor ve normal otomobiller gibi yakıt alabilen, elektrikli bir motor ve pille donatılabilen, bu bağlamda kısmi olarak veya tamamen elektrikle güçlendirilebilen araçlar olup, hibritler genel olarak muadillerine nazaran önemli seviyede daha iyi yakıt verimliliği sunmaktadırlar. Havayı daha az kirletmekte olan hibritler , yakıt tasarrufu da sağlayarak sürücülerin paradan tasarruf etmelerine imkan tanımaktadırlar.

Birden fazla güç kaynağına sahip olan otomobiller olan hibrit araçlar, bir veya birden fazla elektrik motoruyla birlikte çalışan dizel motor veya benzinli motor kombinasyonunu gerçekştirmektedir. Hibrit motordaki elektrikli bileşenler aracı ilerletmek için enerji kullanmaktadır fakat yavaşlarken veya fren yaparken harcanan enerjiyi geri kazanmaktadırlar. Yeniden kazanılan enerji tekrar hızlanmaya başlandığında kullanılabilecek bir pil takımında saklanmaktadır.

Hibrit motorlar arasından en verimli olanlar sadece elektrikle çalışan sürüş özelliğinden yararlanmakta, aracın tamamen elektrikle çalışmasına ve daha az yakıt kullanmasına imkan tanımaktadırlar.

Geleneksel hibritlerde elektrik motoru daha düşük hızda kendi kendine çalışmakta olup, eğer zamansız bir trafik sıkışıklığında takıldıysanız veya şehir çevresinde yavaşça tur atıyorsanız hiç yakıt kullanmayacağınız anlamına gelebilir. Geleneksel bir hibrit motordaki elektrik pilleri yalnızca kendi başlarına kısa mesafeler için çalışmakta olup, plug-in hibritler size çok daha uzun bir elektrikli motor mesafesi sunmaktadır. Hibrit araçlar genel olarak şehir içi trafik şartlarında en iyi sonucu vermeleriyle bilinmektedir.

Cevap bırakın