Hız Koridoru Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde hız koridoru olarak bilinen, teknik ifadeyle koridor hızı ihlal tespit sistemine değineceğiz. İşte konuya dair detaylar…

Teknolojinin gelişimi gelişen şehir yaşamını ve yeni teknolojileri beraberinde getirirken, adeta bir Akıllı Şehir çözümü sunmaktadır. Hız koridoru da bu noktada önemli çözümlerden biridir.

Hız koridoru olarak bilinmekte olan uygulamaya teknik ifadeyle Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi denilmekte olup, sistem temel olarak belirlenen iki nokta arasında plaka tanıma sistemleri ile kaydı oluşturulan araçların hız limitlerine uygun olarak gitmesini sağlamayı hedeflemektedir.

İki nokta arasında belirlenen hız limitine araçların uymamaları halinde ne kadarlık süre içerisinde bir noktadan diğer noktaya gideceği hususunda standardı baz almaktadır. Yüksek hızlarda giden araçlar böylece tespit edilerek ceza kesilmesine imkan tanınmaktadır.

Uluslararası trafik kontrol ve hız tespit, gözetleme sistemleri kategorisinde üne sahip olan Gatso tarafından geliştirilmiş ve dünyanın pek çok ülkesinde aktif olarak uygulanmıştır. Bünyesinde radar taşımayan hız koridoru uygulaması, yalnızca araçların belirlenen noktalardaki görüntülerini video ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar olarak saklar ve hız limitlerini hesaplayan matematiksel formülleri işleyen basit teknikler üzerine inşa edilmiştir.

Adil bir tespit sistemi olmasıyla da dikkat çeken hız koridoru uygulaması, sürücülerin sisteme olan güven derecelerini de yükseltmektedir. Özellikle araçların birbirine makas atarak hızlanmasının önüne geçmek adına etkili olup, gereksiz şerit değişimi yaparak yavaşlayan trafiğin önünde yer almaya çalışan araçları yakalayabilmektedir.

Gatso Hız Koridoru uygulaması, minimum 300 metre koridor uzunluğuna sahip olup 300 km/s kadar ölçüm garantisi vermektedir. Yakalama oranı %98 gibi oldukça yüksek bir orandır. Plaka yakalama oranı da %95 seviyesindedir. Aynı anda nokta hız ölçümü de sağlar ve uluslararası geçerli sertifikaya sahiptir.

Cevap bırakın