Hızlı Şarj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda hızlı şarj hususuna değinecek, hızlı şarjın telefona zararı olup olmadığıyla ilgili olarak bilgilere yer vereceğiz.

Telefonlar için önemli bir fonksiyon haline dönüşen hızlı şarj özelliği, bir cihazın normalde olduğundan çok daha hızlı bir şekilde şarj olmasına imkan tanımaktadır. Söz konusu özellik ile cihazı hızlıca şarj edip daha da uzun süre kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Bataryanın boş olduğu durumlarda bataryayı şarj etmek istediğiniz zaman cihaz çok hızlı bir şekilde şarj olabilmektedir. Ancak batarya %75 ve üzerinde olur ise daha yavaş bir şarj dolumu söz konusu olacaktır. Bunun nedeni bataryayı korumak için alınan bir önlemin bulunuyor olmasıdır. Bataryanın kalan %25 kadar kısımları daha yavaş şarj olmakta ve böylece bataryanın gerilime uğramaması sağlanmaktadır. Ancak batarya boşken şarj yüksek gerilime neden olamayacağından hızlı bir şekilde dolabilir.

Hızlı şarj eğer yukarıda bahsettiğimiz kurallara göre uygulanır ise telefona herhangi bir zararı yoktur. Ancak sonradan gerçekleştirilmiş olan hızlı şarj özelliğine çevirme işlemleri hem telefona hem de bataryaya zarar verecektir. Dolayısıyla hızlı şarj teknolojisinden yararlanmak isteyen kullanıcıların bu kurala dikkat etmesi gerekir.

Konuyla ilgili görüşlerinizi hemen alt kısımdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın