HTML accesskey Hakkında Bilgiler

İçeriğimizde HTML accesskey özniteliğiyle ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara sizler için yer vermekteyiz.

Global bir öznitelik olan HTML accesskey, HTML 4.0 ile gelmiştir. Erişilebilirliğin artırılabilmesi için geçerli HTML ögesine klavye kısayolu atanmasına imkan tanımaktadır.

HTML standardını birden fazla boşluk ile ayırarak tuş atanabileceği ifade edilsede günümüzde pek çok web tarayıcısının bu özellik için destek sağlamadığını bildirmek gerekmektedir. Öte yandan HTML accesskey, günümüzde modern tarayıcıların neredeyse tamamında destekleniyor. Form veyahut düğme gibi ögelerde kullanılabilmekte olan HTML accesskey, accesskey=”x” şeklinde uygulanmaktadır. X klavyedeki herhangi bir tuş olabilmektedir.

Buna bir örnek verecek olursak;

<a href=”https://retekno.com/” target=”_blank” accesskey=”t”>Teknoloji Sitesi</a>

HTML accesskey kullanımı şekil bakımından, işletim sisteminden internet tarayıcısına kadar pek çok noktada farklılık arz edebilmektedir.

Kullanımında bazı riskleri barındırdığı da bilinmekte olan HTML accesskey fonksiyonu ile tanımlanan bazı tuşların tüm kullanıcıların klavyesinde bulunmayacağını bilmek gerekir. Mesela Türkçe klavyelerde bulunun Ğ harfi her klavyede yer almaz. Bunun yanı sıra acceskey fonksiyonunda atanmakta olan rakamlar, atanmış oldukları ögeyle mantıksal bağ içinde bulunmuyor ise kullanıcıda bazı kafa karışıklıklarına neden olabilmektedir. Sık görülen durumlardan birisi ise accesskey fonksiyonundan haberi olmayan bir kullanıcının yanlışlıkla tanımlanmış olan kısayolu kullanmasıdır. Bazı internet sitelerinde accesskey kullanımı yaygındır ve bu mevcut ise kullanıcının bilgilendirilmesi isabetli olacaktır.

Cevap bırakın