Hücre Kulelerinin Kanser Hastalığı Üzerindeki Etkisi

Bu içeriğimizde hücre kuleleri ile kanserin arasında bir ilişki olup olmadığına, hücre kulelerinin kansere neden olup olmadığına değinmeye çalışacağız.

Hücre kuleleri, kablosuz ağ bağlantısı konusunda büyük bir öneme sahip olup, hücresel veri kullanan telefon gibi cihazların ağ bağlantısı sağlayabilmesinde kilit rol oynar. Ancak bazen aynı anda çok fazla kişi bu ağı kullandığında bazı problemler meydana gelir. Hücre kuleleriyle ilgili öne çıkan bir diğer tartışma konusu ise kanser hastalığı ile ilgisinin olup olmadığıdır.

Hücre kuleleri kansere neden oluyor mu?

Yoğun hücresel ağ kullanımı ile beraber hücre kulelerinin kansere neden olup olmadığı merak edilmekte olan bir unsurdur. Bu konuda net bir şekilde cevap verebilmek güçtür. Hücre kulesinin sağlık üzerindeki etkilerine dair çalışmalar genelde sonuçsuz kalmıştır.

Günümüzde yükselen telefon kulelerinin inşası ve telefonların yaygınlaşmasıyla beraber dünya adeta radyo dalgaları hakimiyetinde gibi görünmekte olup, adeta ağaçlardan daha sık bir şekilde radyo kuleleri yapılmaktadır.

 İyonlaştırıcı olmayan radyasyon üreten mikrodalgalar zararsız olarak kabul edilmektedir fakat konsantre mikrodalgaların cilde nüfuz edebildiği ve dokuları yakabildiği bilinmektedir. Örneğin fırınlar bu şekilde çalışır. 

Antenler genelde yüksek kulelerin ve binaların üzerine monte edilmekte olup, bu durum yayılan radyasyonun yere doğru inerken azalmasını sağlar. Federal İletişim Komisyonu (FCC) verileri, emisyon zemin seviyesinde güvenli iletim sınırından 1000 kadar daha düşük olduğu yönündedir. Yani hasar olasılığı düşüktür. Sinyallerin sürekli olarak değil de aralıklı olarak iletildiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında kulelerin yakınında yaşayan insanlara radyasyon yoğun bir şekilde ulaşmaz çünkü ahşap, çimento v.b. engeller sinyalleri zayıflatarak potansiyel olarak zararlı olabilecek radyasyon miktarını engeller.  Güç seviyeleri antenin hemen yanında maksimum seviyededir. Yine de bununla ilgili olarak kesin sonuçlar ortaya konulamamaktadır. Konuya ilişkin görüşlerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın