İKİNCİ EL OTOMOBİL SATIŞLARINDA DÜZENLEME

Otomobil alırken alıcıların dikkat edeceği unsurlar fiyatı, yakıtı, hasar kaydı olmaması ve görünümü gibi belirgin özelliklerdir. Alım gücü olması durumunda alıcılar genellikle sıfır otomobillere yönelmektedirler. İkinci el araçlarda aranan kriterler çok fazla uyuşmayabiliyor.

NEDEN İKİNCİ EL OTOMOBİL ?

Sıfır otomobil alımlarında oluşan vergi artışlarından dolayı insanlar yönünü ikinci el araba piyasasına çevirdiler. Her ne kadar sıfır otomobil satıcıları caydırıcı kampanyalar yapsalar da vergi oranındaki artışın önüne geçemiyorlar. Bir yandan da otomobil alıcılarına sıfır araç almak dolandırıcılık ve hasarlı otomobil alma durumlarıyla karşılaşmayacakları için daha cazip gelebiliyor. Fakat ikinci el otomobil piyasasının her geçen gün arttığını göz önüne alırsak, büyük bir pazar halini aldığını görebiliriz. Böyle büyük bir pazarda sistemdeki eksiklerin tamamlanması açısından çalışmalar başlatılması gerekiyordu. Bunun üzerine hükümet ikinci el otomobil satışında birtakım incelemeler başlattı ve sistemdeki eksikliklerin belirlenmesinin ardından yeni düzenlemeler getirmek amacıyla bir takım kararlar verdi. İkinci el otomobil satışı için kriterler belirlendi. Artık herkes araç satışından sorumlu olmayacak, araç satışından sorumlu olan herkesin yetki belgesine sahip olması kuralı getirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ikinci el araçlar ile ilgili düzenlemenin bittiğini ve Başbakanlığa sunduklarını açıkladı. Tüfenkci, “Satıcıları ve tüketicileri güvence altına alan bir düzenleme yaptık. ”diye konuştu.

DÜZENLEME NELERİ KAPSIYOR?

Şikayetlerin değerlendirilmesiyle yapılan düzenlemeler alıcıları öncelikli almış durumda. İkinci el satıştan sorumlu şirketler tarafından yapılacak satışlarda artık hem satıcıların hem de alıcıların hakları korunması ön plana çıkacak. Araştırmalar sonucu kaçakçılık, dolandırıcılık ve hırsızlık gibi ağır suçlardan hüküm giyenler yetki belgesi alamayacak, dolayısıyla da ikinci el araç satışı yapamayacaklar ve ikinci el araç satışı yapan şirketlerde çalışamayacaklardır. Bu şekilde dolandırıcılığın önüne geçilmiş olacaktır.

İkinci el araç ticareti yapmayanlarda araç alıp satma limiti 3 olarak belirlenmiştir. Daha fazlası yapılığı takdirde ikinci el araç şirketi değilse kayıt dışı alım olacağından bu durumu engellemek amacıyla limit belirlenmiştir.

Bunun yanında ikinci el otomobillerde artık araç satışında ekspertis raporu alma zorunluluğu gelerek, araç fiyatının bu rapora göre belirlenmesi sağlanacaktır.

Araçların taşıt tanıtım kartı olacak. Bu şekilde aracın hasar kaydı varsa bu kartta belirtilecek ve satıcı aracını garanti altında satmış olacak.

Düzenlemelerin yapılmasıyla alıcılar ve satıcılar güven altına alınmış olup, insanların güvenle ikinci el otomobillere yönelmeleri sağlanmaktadır.

Cevap bırakın