İletişim Teknolojilerinin Formula 1 İle İlişkisi

Bu yazımızda iletişim teknolojilerinin Formula 1 ile ilişkisine değiniyoruz. İşte iletişim teknolojileri ve Formula 1 hakkında bilmeniz gerekenler…

Formula 1 yarışları ve teknoloji adeta iç içe geçmiştir. F1, uzun süredir sporda teknolojinin zirvesi olarak görülmektedir. F1 ile ilgili olarak dizüstü bilgisayarların başına toplanan , gerçek zamanlı yarış simülasyonlarına kadar çeşitli şeyler çalıştırmak amacıyla ekipler bulunmaktadır.

F1 hayranları telemetrinin yani araç üzerindeki sensörlerden toplanan verinin iletilmesinin arış stratejisine ince ayar yapmasına yardımcı olduğunu bilmektedir ancak ilişki bundan da daha fazlasıdır.  Örneğin pilotlar yarış mühendislerinin sağladığı bilgiye tabiri caizse muhtaç durumda olup, verinin büyük kısmı aracın üzerinde yer alan sensörler sayesinde gelmektedir. Böylece yarış mühendisleri lastiklerin yıpranma derecesini, yakıt akışını, fren ısısını ve benzeri belirtileri görebilir ve müdahalede bulunabilirler. Telemetrinin ana sorumlusu Motor Denetim Birimi (ECU) olarak görülür.

Sıradan bir Wi-Fi erişim noktası azami veri aktarım hızına çok kısa bir menzilde erişim sağlayabilmektedir. Yarışın zorlu koşullarında bir otomobil ekibinin garajindan kilometrelerce uzakta da olunabilir. Bu nedenle tahsis edilen özel radyo kanalları kullanılmaktadır.

F1’de hızlı bağlantı, ekibin FIA kurallarına bağlı kalmasını sağlayan önemli bir kıstastır. Düşük gecikme bu noktada ayrıca önem taşımaktadır. Düşük gecikmeli bağlantı F1’da yarışçıların veri stratejisindeki belirleyici noktası konumundadır. Yoldaki yoğun gürültü nedeniyle de pilotlar ile teknik ekip kulaklık kullanarak anlaşma sağlar.

Araçların arka kanadındaki flaş açılarak aerodinamik sürtünme azaltılabiliyor ve aracın düz çizgideki maksimum hızı artıran RS sistemi kullanılıyor. DRS’in pistin yalnızca belirli kısımlarında ve önde yer alan araç ile bir saniyeden kısa mesafe var ise açılmasına izin verilmektedir.

Günümüzde F1’de LCD paneli ile yarış mühendislerinin erişebildiği verilere pilot da erişebilmektedir. Pilotlara tam olarak hangi verilerin sunulduğunu açıklamak konusunda ise takımların son derece ketum olduğunu belirtmek gerekiyor.

Cevap bırakın