İlk yerli otomobil 2019’da piyasada

 

Bakan Özlü Cumhurbaşkanı tarafından TOBB Genel Kurul görüşmelerinde gündeme getirilen      ‘ yerli otomobiller ‘ konusunda Anadolu Ajansı’na bilgiler  verdi.

Cumhurbaşkanı’nın önceden  ‘ yerli otomobil üretimini gerçekleştirecek bir yiğit arıyoruz.’ çağrısının bulunduğunu dile getiren Özlü bu açıklamadan sonra TÜBİTAK’la bakanlığın ortak hareket ederek yerli otomobille ilgili çalışmalar yürütülmeye başladığını söyledi.

Bakan Özlü bakanlığa atanmasının ardından bu konuları incelemeye aldıklarını vurgulayarak ‘Güncel bir model üzerinde çalışıyoruz. Bu model özel sektör ön planda tutularak devlet desteğiyle oluşturulacak bir çalışma olacak .’diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın çağrısının ardından TOBB Başkanı’nın ‘ Biz bu konuda varız , bu iş yapılacak.’ diye konuşmasının önemli olduğunu belirten Özlü ‘ Halihazırda Başkan bu çalışma modeli içinde asıl sorumlu olacak.Bugün TOBB Başkanı ile konuşmamız var , bu görüşmede model üzerine tartışacağız’ diye belirtti.

‘Yerli otomobil için bir tarihin verilmesi söz konusu olabilir mi?’ diye sorulması üzerine ‘Özel sektör ön planda olacak. Bu şirketlerle anlaşılması ardından tarihin tam netleşeceğini söyleyebiliriz. Fakat Bakanlık olarak yerli otomobilde hedef 2019 .’ diye yanıtladı.

1.5 Milyon Araç Üretiliyor . Bunların Çoğunluğu Yurt Dışına İhraç Ediliyor.

Ülkemizde geçen sene 1.5 milyonun üzerinde otomobilin üretiminin gerçekleştirildiğini ve bunun dörtte üçünden fazlasının yurt dışına ihraç edildiğini belirten Özlü şunları söyledi:

‘Ülkemiz otomobil sektörü içinde ihracatçı bir ülke konumunda. Dünyada prestij sahibi otomobil şirketlerine yedek parça üretimi yapan bir sanayi var Türkiye’de.
Ülke olarak tasarım konusunda , üretim konusunda ve ihracat olarak Dünyada en iyilerden biriyiz. Türkiye olarak sadece kendimize ait bir markamız bulunmuyor.
Tasarımı Türkiye’ye ait olan, testlerinin yapıldığı, onaylandığı ve Türkiye tarafından piyasaya sürülen bir markamız bulunmuyor. Bu nedenle bu projeyi isim olarak ‘yerli marka otomobil’ şeklinde  sunuyoruz. Türkiye içinde üretimde bulunan firmalar da yerlidir. Bu firmalarda Türk işçi çalışıyor ,ihracatçı konumundalar, Türk ekonomisine katkıları bulunuyor.
Şu an bulunmayan tek şey yerli marka . Bu projeyle yerli bir marka meydana getireceğiz.’

Cevap bırakın