İnternet Geçmişini Öğrenebileceğiniz İlginç İnternet Sitesi

Yeni yazımızda internet geçmişini öğrenebileceğiniz bir internet sitesi projesinden bahsediyoruz. İşte ayrıntılar…

İnternet sitelerinin geçmişteki hallerine bakabileceğiniz, internet sitelerinin geçmişini öğrenebileceğiniz bir internet sitesi var. İnternetin arşivini tutan web.archive.org adresine sahip internet sitesi aracılığıyla internet üzerindeki tüm sitelerin geçmişlerini öğrenebiliyorsunuz. Üstelik buna Türkiye’de bulunan internet sitelerinin de dahil olduğunu söyleyebiliriz.

Bir internet sitesinin ay / gün, yıl ve hatta saat seçimi yaparak o yıl ve o saatte nasıl göründüğünü görebiliyorsunuz . Bu taktir edilesi internet sitesi ile bundan uzun yıllar önce kurulan internet sitelerinin ilk hallerini görebilme imkanına sahipsiniz. Bu da oldukça hoş bir imkan olarak karşımıza çıkıyor.

web.archive.org internet sitesinin kullanımı bir hayli basit. İnternet sitesine girdikten sonra hangi internet sitesi hakkında bilgi istiyorsanız o internet sitesinin adresini girip açabilirsiniz. Zaman yolculuğu yapabildiğiniz web.archive hizmetinin mobil uygulama sürümleri de mevcuttur. Hem iOS hem Android resmi sanal marketlerinde yayınlanmaktadır.

Cevap bırakın