IPS Ekran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayar ve telefon ekranlarıyla ilgili epey kullanılan IPS teriminin ne olduğuna değiniyor, IPS hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

IPS bir ekran teknolojisidir. Günümüzde LCD ekranların vazgeçilmez sistemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. IPS ekran, içindeki sıvı kristallerin hareketi ile ışın yansımasını kullanarak güçlü görüntüler sunar.

Pek çok avantajı bulunan IPS ekranların bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Avantajları daha ön plana çıktığından dolayı son yıllarda çok yaygın bir şekilde kullanılan IPS teriminin açılımı In Plane Switching olup, Düzlem İçi Geçiş anlamına geliyor. LCD’nin alt ekran türlerinden biri olan IPS, polarizörlerin arkasına yerleştirilen, arkadan aydınlatma imkanı sunan aynadan oluşmaktadır.

IPS ekranlar ışığı aktarmak için sıvı kristalleri kullanır.  IPS elektrik ile iletişime geçeceği zaman sıvı kristaller gösteriye başlar.  IPS dışında VA ve TN olarak isimlendirilen iki LCD ekran türü daha bulunmakta olup, IPS ekranın bunlara göre farkı sıvı kristalleri hizalanmasını sağlamasıdır. Günümüzde bu nedenle en iyi LCD ekran türü olarak sıklıkla bahsediliyor.

Öne çıkan avantajları

IPS ekranın en önemli avantajı hangi açıdan bakarsanız bakın doğru kontrast ve parlak seviyelerini sunacaktır. Ancak diğer panellerde sağdan, soldan bakma durumunda renklerde bozulmalar görülebilir.  Bu durum IPS panelin özellikle birden fazla kişinin kullanacağı durumlarda daha avantajlı olmasını sağlıyor. Aynı zamanda IPS ekranlar benzer teknolojilere nazaran daha uzun ömürlü olmasıyla öne çıkmaktadır.   

Öne çıkan dezavantajları

IPS ekran açı konusunda önemli bir avantaj sunuyor olsada VA ve AMOLED ekranlar ona göre biraz daha sınırsız kontrast oranı sunabilir. Aynı zamanda IPS ekran biraz daha fazla güç harcamaktadır ve üretim maliyeti yüksek olduğundan satış fiyatı da yüksektir. Bu da günümüzde VA , TN, AMOLED gibi diğer ekranların hala piyasada var olup, IPS için rakip olduklarını gösterir.

Cevap bırakın