İthalatçı Garantili Teknolojik Cihazlara Dair Bilinmesi Gerekenler

Yeni içeriğimizde ithalatçı garantisi bulunmakta olan teknolojik cihazlarla ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara detaylarıyla değiniyoruz. İşte tüm ayrıntılar…

Elektronik ürün satın alacakların karşısına sıklıkla ithalatçı garantisi terimi çıkıyor. Türkiye’de elektronik ürünlerin bir çoğu yurt dışında üretilip ülkeye giriyor. Bu ürünlerin fiyatı doğrudan döviz kuruna bağlı oluyor. Türkiye’deki döviz kurunun yüksekliği sebebiyle insanlar elektronik cihazlar alabilmek için çok ciddi rakamlar ödemek zorunda kalıyor. İthalatçı garantisine sahip olan ürünleri ise  garanti hususundaki özel durumlarından dolayı daha uygun fiyatlardan almak mümkün oluyor.

İthalatçı garantisi söz konusu olduğu zaman ithalatçı firma getireceği ürünün üreticisi ile anlaşma sağlamakta ve bu anlaşma kapsamında Türkiye’ye getirmiş olduğu ürünün satışının sonrasında desteğini kendisi sunarak hizmet göstermektedir. İthalatçı firma aslında bir nevi aracılık hizmeti sağlamaktadır fakat ithalat garantisine sahip olan ürünlerin tüm servis hizmetleri bizzat ithalatçı firmaca yapılmaktadır. İthalatçı garantisinin olduğu ürünlerde garanti koşullarının mutlaka incelenmesi gerekir. Çünkü ürün değişimi, parça değişimi v.b. hususlar açısından önem arz etmektedir.

Aldığınız ithalatçı garantili bir cihazda arıza meydana geldiği zaman sizinle ithalatçı garantisi sunan firma ilgilenir. Bu ürünler genel olarak Türkiye garantili ürünlerden daha ucuzdur. İthalatçı garantisine sahip herhangi bir ürün veyahut telefon almak isteyen kişiler, garanti sürecini ve anlaşmalı teknik servisleri incelemeleridir. Yurt dışından gelmiş olan akıllı telefonlarda IMEI kaydı şartı bulunmakta olup, bu unsura da mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Bu yüzden ithalatçı garantili bir ürün alırken güvenlik platformlardan almaya özen göstermenizi öneririz.

İthalatçı garantili ürün alınır mı?

Açıkçası fiyat tarafında ciddi bir fark söz konusu ise ve ithalatçı firmasının sicili temizse tercih edilebilir diye düşünüyoruz. Ancak arada kayda değer bir fark yok ise Türkiye garantisine sahip olan bir ürünü satın almak daha mantıklı olacaktır.

Cevap bırakın