Jacob Perkins Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçeriğimizde buzdolabını icat eden Jacob Perkins ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz. İşte Jacob Perkins hakkında ayrıntılar…

Önceden buz, saman ve ahşap ile korunan yeraltı mahzenlerinde soğuk saklama yapılıyordu. Böylece buz uzun süre donmuş olarak tutulabiliyordu. Bunun yanı sıra evlerin en güneş almayan ve soğuk yerlerde nemli topraklardan yapılan büyük kavanozlar da doğal bir buzdolabı görevi görmekte idi. Yiyecekler bu kapların içine konularak uzun süre korunabiliyordu.

Mısırlı soylular, çöl sıcağında soğuk bir şey istedikleri zaman bunu buz ile mümkün kılıyordu. Bunun için geceleri çok soğuk olan çöle su dolu toprak kaplar getirilip bırakılıyordu. Kapların üst kısmı buzlanıyor idi ve bu durumda serinlemek isteyen Mısırlı soylulara buzlanan kısım yetmekte idi. Avrupa’da ise kar toplama ve buz saklama yaygın olarak uygulanıyordu. Kış aylarında dağ oyuklarında donan sular yerlerinden alınarak yosunlara sarılıyordu ve böylece buzun erimemesi sağlanıyordu.

Buzdolabını icat eden Jacob Perkins’e dönecek olursak; 12 yaşına kadar Newburyport’da okuduktan sonra Davis isimli bir kuyumcunun yanında çıraklık yaptı ve 15 yaşına kadar boncuk üzerine çalıştı. Bunun yanı sıra ayakkabı tokası imalatını öğrenmiş olup kendini bu hususta geliştirdi. Ardından 21 yaşında ünlü Massachusetts darphanesinde kartal ve Kızılderili taşıyan bakır paralar için kalıplar yapmaya başladı.

Zamanla Byfield’de çivi kesmek ve yontmak için makineler üretmeye başlayan Jacob Perkins, 1795 yılında 29 yaşına geldiğinde ise geliştirilmiş tırnak makasları patenti aldı. Zamanla kendini mekanik icatlarla kanıtlamış olan Perkins, ısıtma ve iklimlendirme teknolojisi alanında da patentlere sahip oldu. 1829 yılında, oğluyla ortaklık oluşturarak hermetik boru prensibini kullanıp merkezi ısıtma sistemlerini oluşturdu. Ardından ısıtma konusunda yaptığı araştırmalar esnasında sıvılaştırılmış amonyağın soğutma etkisini keşfetti. Böylece soğutma makinelerinin de araştırılmasına başladı. 1822 yılında 2000 psi’ye kadar olan basınçlarda çalışabilen deneysel bir yüksek basınçlı buhar motoru oluşturan Perkins, bu teknolojisinin buhar tabancasında kullanılmasına da ön ayak oldu.

Amerikalı iş insanı Thomas Moore, nakliye edilecek süt ürünlerini soğutmak amacıyla bir buz kutusu oluşturdu ve ona soğutucu ismini taktı. 1830 yıllarında taze gıdaya yönelik talebin artmasından sonra Londra’da yaşayan Amerikalı mucit Jacob Perkins, kapalı bir döngüde eter kullanarak dünyanın ilk çalışan buhar sıkıştırmalı soğutma sistemini oluşturdu ve aynı zamanda bunun patentini aldı. Böylece modern buzdolabının oluşturulması yönünde ilk somut adım atılmış oldu. Pratik ev tipi buzdolabının tanıtılması ise 1915 yılını bulmuştur. Bu yönde ilk icat Amerikalı Fred W. Wolf tarafından yapılmıştır ve sonrasında Domelre ismini almıştır. General Electric ise, 1927’de yaygın olarak kullanılan ilk buzdolabı olan “Monitor-Top”un tanıtımını gerçekleştirmiştir.

Cevap bırakın