Kar Makinesinin İcadı ve İlk Yapay Kar Makinesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda ilk kar makinesinin icadına ve ilk yapay kar makinesine ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz.

Kar yağmadığı zamanlarda ticari işletmelerin kar ile ilişkili olan işlerinin sekteye uğramaması amacıyla yapay olarak kar sağlanması durumu söz konusudur. Örneğin kayak merkezleri veya film şirketleri gibi işletmeler kar olmadığı dönemlerde yapay kar makinelerinden yararlanmaktadırlar. Peki ilk kar makinesi nasıl , ne zaman oluştu?

Yapay kar yapımı ilk olarak aslında kazara ortaya çıkmıştır. Kanada’da düşük sıcaklık laboratuvarında 1940 yılında kırağının jet motorunun girişi üzerindeki etkileri incelenirken rüzgar tünelinde motor girişinden hemen önce havaya su püskürtülerek doğal koşulların yeniden üretilmesi için çalışıldı. Buz kırağı oluşturmayı başaramadılar ancak kar üretmeyi başardılar. Kar makinesine dair ticarileştirilme girişimi ise 1940’lı yıllarda kayak üretim içerisinde olan Ayne Pierce ile başlatılmış olup, 1947 yılında Connecticut tarafından yeni bir kayak tasarımı satışı yapılmıştır. 1949 yılında kar yağmadığı için, kurulmuş olan Tey Manufacturing Company şirketi büyük bir zarar görmüştür. 1950 yılında ise yapay kar makinesi oluşturularak makineye patent 1954 yılında alınmıştır.

1969 yılına gelindiğinde ise Columbia Üniversitesi Wollin, Lamont Labs’den Erikson, Zaunier adlarına sahip olan üç mucit tarafından yapay kar makinesine patent almak için başvuru yapılmıştır. 20. yüzyılın başlarından ortalarına dek daha çok kar kayağı sporu popülaritesi artmıştır ve kayak pistleri oldukça getirili işletmeler olmuştur. Kar tabancası ile, doğanın karı sağlayamadığı durumda kar suni olarak uygulanmıştır. Kar yapma makineleri zaman içerisinde kayak mereklerinde standart ekipman halini almıştır. Pek çok tatil köyünde uzun süreler açık kalmasına imkan tanınmıştır.

Cevap bırakın