Karbon Ayak İzini Azaltma Yöntemleri

Bu yazımızda karbon ayak izinin azaltılabilmesi bakımından uygulanabilecek olan yöntemlere değiniyor, bu hususta bilgilere yer veriyoruz.

Karbon ayak izini azaltmak ekolojik dengenin sağlanması, Dünyanın korunabilmesi açısından son derece önem arz etmekte olan bir durumdur. Karbon ayak izinin azaltılabilmesi için uygulanabilecek olan bazı yöntemler bulunmaktadır.

İnsanların karbon ayak izini azaltabilmesi için otomobil kullanmaktan ziyade toplu taşıma araçlarına binmeyi tercih etmesi veya yürümeyi, bisiklete binmeyi seçmesi gerekmektedir. Yine de ayakkabı ve bisiklet üretiminin de karbon emisyonlarını artırdığı bilinmektedir. Her şeye rağmen bunların uygulaması araç kullanımına nazaran emisyonları önemli seviyede azaltacaktır. Bunun yanında araç kullanmak gerekiyor ise düşük emisyonlu araçların tercih edilmesi ve doğru sürüş tekniklerinden yararlanılması emisyonun azaltılabilmesi bakımından önem arz eder.  Verimli sürüş teknikleri ile kat edilen mesafe %33 seviyesine kadar azaltılabilmekte olup, gereksiz olarak hız yapılmadan aracı verimli bir şekilde kullanmak ile mümkün hale gelmektedir. Bunun yanında boşta çalıştırmak CO2 emisyonlarına katkıda bulunmakta, mümkün olduğunca trafikten kaçınmak da katkı sağlamaktadır.

İzolasyon

Özellikle ısı yalıtımı ile karbon ayak izinin azaltılması sağlanabilmektedir. Bu hususta evin pencere, kapı bölgelerinde hava sızmaması için izolasyon bandı kullanılması uygundur. Örneğin çift çamlı pencere ve kapı sistemlerinin kullanılması, eski tip tek camlı alüminyum çerçevelere nazaran daha iyi yalıtım sağlayacaktır. Aynı zamanda klima, buzdolabı gibi ürünler tercih edilirken enerji tasarrufu yüksek olan cihazların seçilmesi de yine önem arz eder.

Yiyecek ve içecekler

Yiyeceklerin üretilip taşınması hususunda önemli miktarda sera gazı emisyonu üretildiği bilinmelidir. Bu hususta daha çok bölgenizde yetişen yiyecekleri tüketerek emisyonların azaltmasını sağlayabilirsiniz. Yerel ürünlerin seçilmesi, diğer ürünlere olan talebin düşmesiyle sonuçlanan bir durum doğuracak ve dolayısıyla emisyonda azalma meydana gelecektir. 

Bu unsurlara dikkat ederek birey olarak karbon ayak izinizi dengede tutabilir ve çevreye katkı sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın